İzmir ve Çevresinde Çokça Tüketiliyor Karaciğeri Pırıl Pırıl Yaptığı Ortaya Çıktı

Daha çok İzmir'de tüketilen ve Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Enginar tam bir karaciğer dostu çıktı. Üstelik bilim insanları da doğruladı. Enginar bakın karaciğer haricinde nelere faydalı

İzmir ve Çevresinde Çokça Tüketiliyor Karaciğeri Pırıl Pırıl Yaptığı Ortaya Çıktı
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 23:39

İzmir ve Ege bölgesi için aynı zamanda da Kuzey Kıbrıs İçin Enginar başlı başına harika bir yiyecektir. Hatta KKTC'de Enginar öylesine değerlidir ki festivali bile yapılır. Ancak Enginarla ilgili değer sadece bununla sınırlı değil. Sağlık açısından da oldukça faydalı Olan Enginarla ilgili herkesin bilmesi gereken önemli detaylar ortaya çıktı:

Birçok kişi enginarın karaciğeri temizleyip temizlemediğini merak ediyor. Bu bir hurafe mi yoksa gerçekten böyle bir şey mümkün mü? İşte birbirinden çarpıcı çok özel detaylar…

Enginar Karaciğer Sağlığına İyi Geliyor!

Enginarın insan sağlığına, en çok da karaciğer üzerinde yarattığı etkiler artık birçok birey tarafından bilinmektedir.

****

 • Enginar içerisinde potasyum, manganez ve kalsiyum gibi mineraller yüksek miktarda yer almaktadır.
 • A vitamini, C ve B1 vitamini de içermektedir.
 • Enginarın en dikkat çekici özelliği ise karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akmasını sağlıyor olmasıdır.
 • İçerisinde birçok mineral ve vitamin bulunmasına ilave olarak ise enginarda yer alan ciarin isimli maddenin karaciğere, böbreklere, bağırsaklara ve safra kesesine iyi geldiği biliniyor.
 • Ruhsal bitkinliği giderme özelliği de var. Kişiye kendini iyi hissettirmesiyle biliniyor.
 • Safra salgılanma durumunun artmasına tesirde bulunarak hazımsızlık ve öteki sindirim sorunlarının azalmasına da etki eder.
 • Enginar, böbreklerde yer alan üre konsantrasyonunu da arttırıp diüretik tesir oluşmasını sağlıyor.
 • Kolesterol üzerinde de birçok etkisi olan bu sebze, kanda yer alan kolesterol seviyesini düzenleme konusunda oldukça başarılı olması ile dikkat çekiyor.

Enginarın Besin İçeriği Nasıldır?

1 tane enginarın hemen hemen 60 kalori içerdiğini biliyor muydunuz?

 • Enginarın doymuş yağ oranı aşırı derecede düşük olmaktadır.
 • Kolesterol barındırmaz.
 • Posa içeriği yüksek olur.
 • Demir bakımından zengindir.
 • Niasin ve fosforu yüksek seviyede içerir.
 • B6 vitamini bakımından da zengindir.
 • ***

NOT: Lezzetli bir enginar yemeği yemek istiyorsanız ufak boylu olanlarını seçmeye özen göstermeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise enginarın boyutu irileştikçe kılçıklı halinin artmasıdır.

Bol kılçıklı bir enginar hiçbir zaman lezzetli değildir. Her zaman için taze olanını seçmeye çalışın. Mümkünse ufak çocuğunuzu daha şimdiden enginar yemeye alıştırın. İleride çok faydasını göreceğine emin olabilirsiniz.

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı'da Enginarın şifasını doğruladı.


Konuyla ilgili olarak İhlas Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Diyetisyen Eda Balcı, enginarın içerdiği sinarin maddesi sayesinde adeta karaciğeri yenilediğini belirterek enginarın aynı zamanda bir vitamin deposu olduğunu açıkladı.

Enginar hakkında bilgiler veren Eda Balcı, 100 gr pişmiş enginarın yaklaşık 53 kalori olduğunu ve düşük kalorisi sayesinde zayıflamak için de elverişli bir besin olduğunu dile getirdi..

Karaciğeri yeniliyor ve  onarıyor

***


İçeriğindeki sinarin maddesi sayesinde, enginarın sağlığa birçok faydası bulunduğunu belirten Eda Balcı, “Sinarin sayesinde karaciğer, safra kesesi ve bronşlarda biriken nikotinin atılımına yardımcı olur.

****

Karaciğer yenileyici besinlerin başında gelen enginar aynı zamanda kötü kolestrolü düşürmeye, iyi kolestrolün de yükselmesine yardımcı olarak kan basıncının düşürülmesinde de etkilidir.

***

Ayrıca sofralarımızdan eksik etmememiz gereken enginar tam bir vitamin deposudur. Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve çinko minerallerinden ve B1, B2, B6, A ve C vitaminlerinden oldukça zengindir” açıklamasında bulundu..

Kaynak: Ulusal Post - İhlas Haber Ajansı

İlgili Haberler