Kahvaltı Sofrasından Kesinlikle Kaldırmanız Gereken Yiyecekler

Açıkçası herkes kahvaltıda zengin bir sofra olsun ister ancak bazı yiyecekler kahvaltıda tüketilince fazla kiloya yol açıyorlar. İşte o yiyecekler..

Kahvaltı Sofrasından Kesinlikle Kaldırmanız Gereken Yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 14 Eylül 2021 18:39

Türk Mutfağının zengin yiyecekleri bulunur özellikle kahvaltılarda. Ancak kahvaltıda yemiş olduğumuz çok sayıda yiyecek kiloya yol açabiliyor.

Günün ilk öğününde yenilen üstelik oldukça ağır yiyecekler gün boyu da yorgun olmamıza neden oluyorlar.

Bu konuda çok sayıda beslenme uzmanı bizleri uyarıyor. Sağlıklı bir yaşam ve ideal kiloya ulaşabilmek için en az diyet kadar düzenli kahvaltı yapmakta önemli.

Kahvaltıda bazılarımız istediğim her şeyi yerim diğer öğünlerde ise hafif yiyecekler tüketirim diyor.

Oysa kahvaltıda yenilmiş olan çok sayıda ağır yiyecek hem gün boyu yorgun olmamıza yol açıyor hem de fazladan kilo almamıza neden oluyor.

İhlas Haber Ajansı'nda kahvaltıda uzak tutmamız gereken yiyeceklerle ilgili bir haber yayınlandı: Kahvaltının atlanmaması gereken altın bir öğün olduğunu ifade eden Dyt. Aysun İpek, sağlık için klasik Türk kahvaltısından vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.


Kahvaltının Türk toplumunun büyük çoğunluğunun alışkanlık edindiği bir öğün olduğunun altını çizen Aysun İpek, son dönemde çalışan kesimdeki pratik tercihlerin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurgulayarak, “Özellikle çalışan kesimin pratik tercihleri olan poğaça, simit, börek ile kahvaltı yapma alışkanlıkları kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi birçok kronik hastalığın temellerinin atılmasına neden olmaktadır. Bu besinlerden oluşan kahvaltıların sıklıkla tercih edilmesi, kahvaltıyı sağlıklı bir öğün olmaktan uzaklaştırmaktadır” diye konuştu.

Görüldüğü gibi kahvaltıda uzak tutmamız gereken yiyecekler arasında hepsi de mutfağımızda sıkça bulunan  yiyecekler yer alıyor.

SİMİT

BÖREK

POĞAÇA

AÇMA

Adına ne derseniz deyin özetle kahvaltıda kesinlikle ve kesinlikle hamur işi olmamalı. Yaptığınız pişi bile size fazladan kilo olarak geri dönebilir.

Bunun yerine kahvaltıda olması gereken yiyecekleri Dyt. Aysun İpek şu sözlerle açıklıyor..

 Dyt. Aysun İpek, “Kahvaltı uyandıktan en geç 1-2 saat sonra yapılmalıdır. Kahvaltıdan sonraki ilk öğün en az 4-5 saat sonra tercih edilmelidir. Menü olarak yumurta, beyaz peynir, ceviz, mevsim yeşillikleri, tam buğday unu ekmeği, süt, yulaf ezmesi, taze meyve ve badem tüketilerek güzel bir kahvaltı yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Evet kahvaltıyla ilgili uyarılar bu şekilde ister bu önerilere uyar kulak verirsiniz isterseniz de hamur işi tüketerek hem fazladan kilo alır hem de sağlığınızdan olursunuz..

İlgili Haberler