Kahve İçerisine Karbonat Ekleyip Öyle Pişirin Bakın Ne Olacak

Kahve tiryakilerinin özellikle de Türk Kahvesi severlerin denemesi gereken bir yöntemden bahsedeceğiz. Karbonatlı Türk Kahvesi nasıl bir etki eder? Posta gazetesinin kahveyle ilgili ilginç bilgileri...

Kahve İçerisine Karbonat Ekleyip Öyle Pişirin Bakın Ne Olacak
Yayınlanma Tarihi : 16 Ağustos 2021 20:00

Kahve, dünyanın neresine giderseniz kolaylıkla ulaşabileceğiniz enfes bir içecektir. İster sıcak ister soğuk her damak zevkine göre kahve hazırlanır. Kimi kahvaltı sonrası espresso veya Türk kahvesi kimi büyük bir fincan filtre kahve içmeyi tercih eder. 

Fakat şimdi bahsedeceğimiz kahve hazırlama yöntemi, ister filtre kahve olsun ister Türk kahvesi olsun sizi hem rahatlatacak hem de daha çok fayda almanızı sağlayacak.

Posta gazetesi, Amerikalı yemek editörü Meghan Splawn'ın kayınvalidesinden öğrendiği kahve hazırlama yöntemini kaleme almış.

Meghan Splawn, kayınvalidesinden gördüğü bu kahve hazırlama yöntemini kaleme almış. Üstelik detaylarıyla...

Splawn'ın kayınvalidesi, filtre kahve hazırlamadan önce kahve üzerine bir tutam karbonat ekliyor. Bu durumu merak eden Splawn, neden böyle bir şey yaptığını soruyor ve aldığı yanıt karşısında oldukça şaşıyor. Aldığı yanıt ise, filtre kahve hazırken bir tutam eklenen karbonat, kayınvalidesinin midesini rahatlığı ve kahveyi kolay sindirilebilir halde getirdiği oluyor. 

Bu durumu detaylandıracak olursak; Kahve asidiktir. Bu da hassas mideye sahip kişiler içi oldukça zararlı olabilir.

Meghan Splawn'ın araştırma konusu haline getirdiği bu durumu kaleme alıyor. Splawn, kahvenin asidik özelliğinin göründüğü gibi masum olmadığını ortaya koydu.

Kaliteli bir kahve çekirdeği bu durumu tam tersine çevirirken, çok kavrulmuş veya aşırı koyu renkli kahve türlerinde asidik özellik oldukça fazladır. Bu da kahvenin midede sindirilmesini güçleştiriyor. Özellikle hassas mideye sahip kişiler bir fincandan fazla kahve içemez hale geliyor.

Peki Karbonat, Kahvenin Midede Sindirilmesini Kolaylaştırır Mı?

Kahvenin asidik özelliği, bir tutam karbonat ile dengelenebilir. Çünkü karbonat alkalidir. 
Alkali sayılan karbonat, kahvenin asidik özelliğini etkisiz hale getiriyor. Bu da hassas mideler için kahveyi içilebilir kılıyor.

Peki Karbonat, Kahvenin Tadını Değiştirir Mi?

Elbette hayır. Zaten kullanılabilir karbonat ölçüsü de oldukça az. Örneğin; bir sürahi yani filtre kahve makinesi haznesi dolusu kahve için 1 çay kaşığının 1/4'ü kadar karbonat eklemek yeterli olacağı gibi tadını da değiştirmeyecektir.

Fakat, sert kahve sevenler için bu durum aynı değildir. Çünkü karbonat sadece kahvenin asidik özelliğini dengelemeyecek sertliğini de bir miktar azaltacaktır.

Peki Türk Kahvesine de Karbonat Eklenebilir Mi?

Genelde Türk kahvesinin köpüğü bol olsun diye birçok kişi karbonat ekler. Aslında farkında olmadan oldukça da faydalı bir şey yapmış olurlar. Filtre kahvede olduğu gibi Türk kahvesi için de diğer anlattığımız her şey geçerlidir. Yani, Türk kahvesi yaparken içerisine ekleyeceğiniz bir tutam karbonat, sadece bol köpüklü değil aynı zamanda da asidik özelliğini azalttığı için içimini yumuşatacaktır.

Kaynak: Posta Gazetesi - Ulusal Post

İlgili Haberler