Kainatın meğer en faydalısıymış! Zeytin çekirdeğini atmayın

Zeytin ve zeytinyağı en faydalı besinlerden. Ancak zeytinin çekirdeği genelde çöpe atılıyor. Oysa atmamak gerekiyor..

Kainatın meğer en faydalısıymış! Zeytin çekirdeğini atmayın
Yayınlanma Tarihi : 16 Mart 2022 01:04

Zeytin yetiştiriciliğine, ilk kez M.Ö. 4000 yıllarında Anadolu'da başlandığı tahmin ediliyor. Bugün günümüzde Yunanistan'da da çok sayıda zeytinlik bulunmasına rağmen zeytinin asıl vatanı Anadolu olarak bilinir.

Zeytin çok faydalı bir besin olmakla birlikte dünyanın da en değerlilerindendir. Zeytinden elde edilen yağ bugün günümüzde bir çok sorunun da şifasıdır. Yemeklerimizin vazgeçilmezi olan zeytinyağı anne sütü kadar değerli bir besindir.

YANLIŞ YAPIYORUZ

Zeytin ve Zeytinyağını tüketiyor ancak zeytin çekirdeğini ise çöpe atıyoruz. Oysa ne büyük bir hataymış. Zeytin çekirdeğinin de sayısız faydası çıktı.

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Dr. Fevzi Özgönül zeytin çekirdeğinin faydalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dr. Fevzi Özgönül şunları dile getirdi.

"Zeytin çekirdeğinin selülozik yapısını tamamıyla eriten enzimlerimiz ve mide asidimiz sayesinde zeytin çekirdeğini yuttuğunuzda korkmayın, bağırsaklarınız tıkanmaz, zeytin çekirdeğinin sivri uçları da size zarar vermez.

Zeytin çekirdeğinin yutulması nedeni ile zarar görüldüğüne dair tıbbi bir araştırmaya ben rastlamadım. Bu nedenle bende yaklaşık 3 aydır haftada 3-4 gün - 2-3 zeytin çekirdeği yutuyorum. Yuttuğum tüm zeytin çekirdeklerinin de sindirim sistemimde eridiğini hissediyorum"