Kalp, böbrekler, karaciğer ve sindirim sistemi sağlığı için bu değerli besinleri tüketmelisiniz!

Sağlıklı olmak düzenli yaşamaya ve sağlıklı beslenmeye bağlı! Kalp, böbrekler, karaciğer ve sindirim sistemi sağlığı için bu değerli besinleri tüketmelisiniz!

Kalp, böbrekler, karaciğer ve sindirim sistemi sağlığı için bu değerli besinleri tüketmelisiniz!
Yayınlanma Tarihi : 21 Eylül 2022 00:54

Magnezyum, diyetimize günlük olarak oldukça büyük miktarlarda dahil edilmesi gereken bir makro bileşendir. İnsan vücudu için temel bir elementtir ve kemiklerde olduğu kadar hücre içi bölmede de bulunur. Özellikle: kaslar, sinir sistemi, kalp, böbrekler, karaciğer, sindirim sistemi, endokrin bezleri için çok önemlidir. Son olarak, hücre dışı sıvılarda da küçük miktarlarda bulunur. Bununla birlikte, ana rolü kemik dokusunda veya kemiklerin mineralizasyonuna ve büyümesine katıldığı yerde gerçekleşir. Ayrıca proteinlerin, nükleik asitlerin, lipidlerin ve karbonhidratların metabolizmasında önemli bir rol oynar.

Ayrıca magnezyum, sinir uyarısının hücreler arasında iletilmesinde ve kalp kası da dahil olmak üzere kas kasılmasında önemli bir rol oynar. Yetişkinler için günlük yaklaşık 300 mg magnezyum alımı önerilir.

MAGNEZYUM HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?
Bu mineralin ana besin kaynağı tam tahıllardır. Bu aynı zamanda rafinasyon işlemlerinin %80'den fazla bir kayba neden olmasından kaynaklanmaktadır. Ardından mercimek, nohut, fasulye gibi kuru bakliyatlar gelir. Üçüncü sırada tüm kuru meyvelerde, yani fıstık, ceviz, fındık, badem ve antepfıstığında bulunur. Taze meyveler arasında sadece şeftali ve muz makul miktarlarda magnezyum içerir. Şimdi bu değerli minerali başka hangi besinlerde bulacağımıza bakalım.

Klorofilin aktif bir bileşeni olduğu için pazı, enginar gibi tüm yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Kabak, ıspanak, brokoli, otlar, şalgam yeşillikleri ve karnabahar da magnezyum açısından zengindir. İyi bir magnezyum kaynağı da kakao ve bitter çikolatadan gelir. Son olarak, magnezyum içeren ve aynı zamanda bize doğru miktarda ve aynı zamanda hidrasyon sağlayan birkaç maden suyu vardır.

MAGNEZYUM FAZLASI VÜCUTTA BİRİKİM YAPAR MI?

Magnezyum yemekle birlikte verildiğinde bağırsakta emilir ve böbrekler yoluyla atılır. Fazla miktar yine de vücudumuzdan atılacaktır. Alkol, kalsiyum, fosfor ve aşırı protein tüketimi gibi diğer bileşenler emilimine engel teşkil eder. Aksine, D vitamini emilimini arttırır. Bunun için bir dilim kepekli ekmek eşliğinde yumurta, kuşkonmaz, onu bütünleştirmek için idealdir. Son olarak, dağılmasını destekleyebileceğinden, onu içeren yiyecekleri aşırı pişirmekten kaçınmak iyidir. Sonuç olarak, çiğ yiyecekler yiyerek buharda pişirmek veya bundan tamamen kaçınmak tavsiye edilir. Alternatif olarak, pişirme suyu da tüketilmelidir.

ULUSALPOST.COM