Kaşar Peynir Alırken Dikkat Edin Yaptıkları Hile Deşifre Oldu Rengi Daha Sarı Olsun Diye...

Peynir genel olarak Kahvaltılarda vazgeçilmez bir besin. Özellikle kaşar peyniri Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasında. Ancak uzmanlar hileli peynir konusunda uyardılar..

Kaşar Peynir Alırken Dikkat Edin Yaptıkları Hile Deşifre Oldu Rengi Daha Sarı Olsun Diye...
Yayınlanma Tarihi : 14 Ağustos 2021 02:34

Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan Kaşar peyniri konusunda bilim insanlarının yaptığı uyarıları sizlerle paylaşacağız. Ucuz diye satın almış olduğunuz kaşar peyniri aslında sizi sağlığınızdan edebilir.

Bu yüzden sadece ucuz olduğu için kaşar peyniri satın almaktan vazgeçin. Güvenilir ve doğru markaları satın almaya özen gösterin kaşar peyniri konusunda..

****

Hilelin en fazla yapıldığı hayvansal ürünler arasında peynir geliyor. Konuyla ilgili olarak İhlas Haber Ajansına açıklamalarda bulunan  Prof. Dr. Özer Ergün, et ürünlerinde kıymada, süt ürünlerinde ise taze kaşarda insan sağlığında ciddi problemlere yol açacak hilelerin yapıldığını kaydetti.

****

KAŞAR PEYNİRİ KONUSUNDA UYARI

Prof. Dr. Ergün, "Aşırı derecede yağ ve sakatat katılan kıymaya; karaciğer ve dalak katılarak rengi kahverengi ete dönüştürülebiliyor. Süt ürünlerinde ise taze kaşar peynirleri tarihleri geçmeye yakın toplanıp, tekrardan yoğurularak, paketlenip sunuluyor" dedi.

TAZE KAŞARDA YAPILAN HİLEYE DİKKAT EDİN

****


Hayvansal ürünlerde yapılan hileleri anlatan Ergün, "Hayvansal kökenli gıdalar arasında kıymada çok fazla hile söz konusudur. Kıymaya çok fazla yağ ve sakatat katılıyor. Bunun dışında karaciğer, dalak katılarak da rengi kahverengi ete dönüştürülüyor. Süt ürünlerinde ise çiğ süte su katılması veya koruyucu madde katılarak onun bozulmasının önlenmesi de hileye girmektedir.

***

Peynirlerde ise taze kaşarlarda hileler yapılabilmektedir. Kaşar peynirleri tarihleri geçmeye yakın toplanıp, tekrardan yoğurularak, paketlenip sunuluyor. İçerisine renginin daha sarı gösterilebilmesi için renk maddeleri de katılabiliyor" dedi.

***

ÖZER ERGÜN'ün uyarıları bu şekildeydi. Peki kaşar peyniri satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hileyi anlamanın bir yolu yok mudur. Dilerseniz bu konu hakkında da uzman bilgilerini sizlerle paylaşalım. İlk olarak kaşar peyniri konusunda dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

***

Kaşar peynirinin gerçek rengi sarımtıraktır ve asla bembeyaz değildir. Kimyasal madde ile sarı renk verilmiş olabilir ancak bu tarz peynirlerin rengi kahverengiye dönmüş veya koyu sarı renkte olabilir. Bu tarz peynirleri satın almamak gerekmektedir. Unutmayın ki gerçek kaşar peynirinin hammaddesi sadece süttür. 

**

KAŞAR PEYNİRİ YANMAZ İDDİASI

Kaşar peyniri konusunda  ise bir başka uyarı Barbaros Özer tarafından yapıldı. Bilindiği gibi bazı haber siteleri ve TV kanalları kaşar peynirini yakarak kontrol etmenin onun gerçek olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu olduğunu belirten yayınlar yapmıştı.

***

Bu konuda konuşan Barbaros Özer kaşar peynirinin yakılarak kontrol edilmesinin yanlış olduğunu belirtiyor ve hakiki kaşar peynirde de yanma olur ancak alev alev yanmaz. Hileli kaşar peynirdeki naylonsu maddeler anında alevlendiği için evlerde kesinlikle denenmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.. 

KAŞAR PEYNİRİNDE ZEHİRLENME UYARISI

Uzmanların bir başka uyarısı da bozuk kaşar peynirlerle ilgilidir. Bu konuda da önemli uyarılar bulunuyor. Kaşar peynirini tüketmeden önce düş yüzeyini iyice kontrol etmeli ve herhangi bir küf olup olmadığına bakmalısınız. Kaşar peynirinin herhangi bir yerinde küflenme başlamışsa o peyniri tüketmeyin çöpe atın..

Kaynak: İhlas Haber Ajansı - Ulusal Post

İlgili Haberler