Kelle Paça Çorbasının Daha Önce Hiç Duyulmamış Yararı! Duyan Kadınlar Çok Şaşıracak

Diyetisyen Eda Ünal dana, kuzu, koyun gibi çeşitli hayvanların sakatatlarından yapılan kelle paça çorbasının bugüne dek açıklanmamış faydalarını paylaştı..

Kelle Paça Çorbasının Daha Önce Hiç Duyulmamış Yararı! Duyan Kadınlar Çok Şaşıracak
Yayınlanma Tarihi : 14 Mart 2022 15:35

Türk mutfağının en sevilen çorbalarından biri olan Kelle Paça çorbasıyla ilgili bugüne dek açıklanmamış bazı bilgiler açıklandı. Sivas'ta yaşayan Diyetisyen Eda Ünal yöre halkının çok sevdiği Kelle Paça çorbasıyla ilgili bilinmeyenleri açıkladı.

Diyetisyen Eda Ünal'ın ayrıca bir uyarısı da vardı. Bazı hastalıklara sahip kişilerin Kelle Paça çorbası tüketmesinin sakıncalı olabileceğinin altını çizdi.

Son dönemde en popüler çorbalardan biri olan Kelle Paça çorbası sadece Sivas'ta değil Kahramanmaraş ve ülkenin dört bir yanında yapılıyor. Daha çok Sivas, Malatya ve Kahramanmaraş gibi kentlerde yapılan Kelle Paça çorbası özellikle İstanbul'un dört bir yanında lokantalarda servis edilen çorbalar arasında. Faydaları saymakla bitmeyen Kelle Paça çorbasıyla ilgili hiç bilinmeyen gerçekler ortaya çıktı.

İhlas Haber Ajansına özel açıklamalarda bulunan diyetisyen Eda Ünal, Kelle Paça çorbasının bilinmeyenlerini anlattı.

Diyetisyen Eda Ünal dana, kuzu, koyun gibi çeşitli hayvanların sakatatlarından yapılan kelle paça çorbasının insan cildine faydalı olduğunu belirterek, bu çorba ile genç bir görünüm elde edilebildiğini söyledi.

Sivas'ın meşhur lezzetlerinden biri olan kelle paça çorbası, insan sağlığına birçok fayda sağlıyor. Kış aylarında oldukça fazla tüketilen çorba cilt sağlığına da iyi geliyor.

Diyetisyen Eda Ünal, kelle paça çorbasının cilde olan faydası hakkında açıklamalarda bulundu. Diyetisyen Ünal, "Kış aylarında sıkça kullanılan kelle paça çorbası orta çağdan itibaren iyileştirici şifalı özelliği ile ortaya çıkıyor özellikle kış aylarında sıkça tercih ediliyor.

Sivas dışında da Türkiye'nin her kesiminde sık kullanılan çorba türü aslında, özellikle cildi gençleştirici etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkili olan bu çorba içerisinde yüksek protein içeriyor" dedi.

KELLE PAÇA CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Diyetisyen Eda Ünal, kelle paça çorbasının daha genç bir görünüm elde edilmesinde etkili olduğunu söyleyerek, "Genellikle dana, kuzu, koyun gibi büyük baş ve küçük baş hayvanların sakatatlarından hazırlanıyor bu çorba. Yanında sirke, limon, baharat ve tatlandırıcılarla antioksidan seviyesini güçlendirerek bağışıklığın güçlenmesini sağlıyor. Özellikle gribal enfeksiyonlarda sıklıkla kullanılıyor.

KEMİK SAĞLIĞINA FAYDALARI ÇOK

Bunun dışında kas yırtılmalarında kemik sağlığında kırıklarda ve çeşitli ortopedik rahatsızlıklarda kelle paça çorbasından sıklıkla yararlanılıyor. İçerisindeki kollajen içeriği dışında da magnezyum, kalsiyum fosfor gibi mineraller içermesinde dolayı hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı oluyor. Bu özelliği dışında cilt, tırnak ve saç sağlığına yarar sağlamaktadır. Özellikle cildin elastikiyetini arttırarak daha genç bir görünüm elde edilmesini yardımcı oluyor. Aynı zamanda tırnakların daha hızlı uzayıp güçlü olmasına ve saçlarında daha hızlı uzamasında oldukça etkili" şeklinde konuştu.

KELLE PAÇA ÇORBASI İÇMESİ SAKINCALI OLAN KİŞİLER

Diyetisyen Ünal, kalp ve damar rahatsızlığı olanlara bu çorbayı önermediklerini belirterek, "Bunun yanında çocuklarda da kemik gelişiminde oldukça yarar sağlıyor. Yüksek kalorili ve yağlı bir yiyecek olduğu için kilo almak isteyen danışanlarımıza porsiyon kontrolüne uyarak öneriyoruz. Kalp ve damar rahatsızlığı olanlar kolesterol rahatsızlığı olanları kelle paça gibi yağlı bir çorbayı önermiyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yanında sirke, limon kullanımı ile antioksidan özelliğini arttırmak mümkündür. Paça çorbası yanında limonlu yeşillik tüketimi demir emilimini arttırarak kan değerlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Besinlerle destek vererek cildin daha aydınlık genç görünmesini sağlayabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Kaynak:Haber Kaynağı