Kilo Vermek İçin Günlük Ne Kadar Yürümeliyiz?

Kilo almak nasıl kısa bir dönem içinde gerçekleşmiyor bir süreç içinde meydana çıkıyorsa, kilo vermek de aynı o şekilde bir süreç, bir devamlılık ister.

Kilo Vermek İçin Günlük Ne Kadar Yürümeliyiz?
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 17:39

Azim ve emek ister. O dönemde nefis insanı fazlasıyla zorlar, bazen de ele geçirir. Kilo verme sürecinde olan insanın o bir günlük nefsine hakim olamamasını tüm sürece mal etmeden diğer gün aynı şekilde beslenme sürecine devam etmesi gerekir. Aksi halde her kaçamağında sürecini tamamen alt üst edip kurduğu düzenini bırakırsa, zayıflama isteği gerçekleşemez. Ruhsal olarak girdiği o zor psikolojiden çıkamaz. Çünkü insanın bedenen istediği şekilde kendini görememesi insanı psikolojik olarak bir depresyon haline sürekler ve bu bunalım hali insanın hayatında çok büyük bir dezavantaj oluşturur. 

Bu süreçte yaptığımız kaçamakları süreci tamamen alt üst etmeden farklı bir yol ile çözebiliriz ve sizlerin bu yolu bilmesi kaçamaklarını bütün zayıflama sürecine mal etmeden diğer gün düzeninize aynı şekilde, vicdanı rahat bir halde devam etmenizi sağlar. Bu alternatif yol, yürümektir. Aslında bakıldığında en hızlı kalori yakma yöntemi egzersizdir. Özellikle de nabzı çok fazla hızlandıran egzersizleri yaktığımız kalorinin miktarını büyük ölçüde arttırır. Ama insanlarımızın spora çok az bir düşkünlüğü var ve bu sebeple egzersiz yerine, başlı başına vücudun sağlığı için özellikle de kalp sağlığı için büyük bir öneme sahip olan yürümek faaliyeti yediğimiz fazla besinleri eritmemizde bize büyük ölçüde yardımcı olur. 

Yürüyerek Ne Kadar Kalori Yakarım?

Yürüyerek verdiğimiz kalori miktarı insan bedeni ölçülerine ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Ortalama 65 kilogram bir insan 1 saat yaptığı yürüyüşte yaklaşık 216 kalori yakacaktır. Aynı şekilde ortalama 90 kilogram olan bir insan 1 saatlik yürüyüşte 258 kalori yakacaktır. Görüldüğü üzere günde normal hızda yaptığımız minimum 1 saatlik yürüyüşler, diyetlerimizde ara ara kaçırılan fazla besinleri yakmamızda fazlaca yardımcıdır. 

Yürümenin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir?

Yürümek kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra vücudumuza çokça faydalı olan bir eylemdir. İnsan kalbini korur ve kalp krizi riskini azaltır. Akciğerlerimizi korur. Stres ve depresyonu azaltır. Sabahları erkenden yapılan yürüyüşler insanın tüm gün zinde kalmasını sağlar. Şeker hastalığını kontrol altına alır. Kas ve eklemlerin güçlenmesini sağlar. Kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Uyku problemi yaşayan insanların günlük bir saat yürümesi uykularını kaliteli hale getirir ve uyku düzenlerinin oluşmasına yardımcı olur. Bunların yanında düzenli yürüyüş yapan insanların hafızasının da daha aktif bir şekilde çalıştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Görüldüğü üzere yürümek hem bizi hayatımızda belki de en büyük problem olarak gördüğümüz kilolarımızdan kurtarırken bunun yanında bedenimize çok çeşitli faydalar sağlayarak sağlığımızı kontrol altında tutar. Ruha iyi gelen yönleriyle de daha mutlu, daha kaygısız bir yaşam sürmemize yardımcı olur. Yürüyüşü hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline getirip kilo ile beraber sağlığımızı da kontrol altına tutmuş oluruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.