Kim Milyoner Olmak İster'de Türkiye'nin başkentini çoğu kişi bilemedi

ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında 'Başkent' sorusu vahim bir skandalı ortaya çıkardı. Seyircilerin büyük bir bölümü de Ankara yanıtını veremedi

Kim Milyoner Olmak İster'de Türkiye'nin başkentini çoğu kişi bilemedi
Yayınlanma Tarihi : 30 Mart 2022 02:10

ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma sosyal medyada yine gündem olmayı başardı. Programın olay olmasına neden olan soru ise Başkent sorusuydu.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren Ankara başkent olarak kalmış ve asla değiştirilmesi gündeme bile gelmemişti . Bu durum Tarih kitaplarında bile işlenmesine rağmen ATV ekranlarında vahim bir durum yaşandı.  Yaşanan bu olaya program sunucusu  Kenan İmirzalıoğlu bile çok şaşırdı.

DUVAR'da yer alan habere göre;  ATV’de yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster’ isimli bilgi yarışmasının son bölümü gündem oldu. Tıp öğrencisi olduğunu söyleyen Name Çığra Coşkun'a "1924 Anayasası'nda ve 1961 Anayasası'nda Türkiye'nin başkentinin hangisi olduğu yazar?" sorusu soruldu.

Cevap şıklarında ise; İstanbul, Ankara, Erzurum ve Sivas kentleri yer aldı. Ancak yarışmacı önce seyircilere sorma joker hakkını kullandı.

SEYİRCİLER SORUYU SADECE YÜZDE 40 ORANINDA DOĞRU BİLDİ


Seyirciler ise yüzde 40 oranında Ankara, yüzde 16 İstanbul, yüzde 28 Erzurum ve yüzde 16 Sivas yanıtını verdi. Cevaptan emin olamayan yarışmacı çift cevap joker hakkını da kullandı. İki jokerini de kullandıktan sonra doğru yanıtı veren yarışmacı, heyecanlandığını söyledi.

KENAN İMİRZALIOĞLU DAYANAMADI TARİH DERSİ VERDİ

Programın sunucusu Kenan İmirzalıoğlu "13 Ekim 1923'ten beri Türkiye'nin başkenti hiç değişmedi, hiç tartışılmadı. Sana söylüyorum seyircilerimiz de anlasın. Seyircinin de yalnızca yüzde 40'ı Ankara cevabını verdi. Buna çok şaşırdım" diye konuştu.