Kimse Pek Bilmiyordu.. Aç Karnına İçilen Çiğ Patates Suyunun Etkisi!..

Patates suyunun içilmesinin vücuda sağladığı etkiler şaşırtıyor. Uzmanların önerisine kulak vermelisiniz..

Kimse Pek Bilmiyordu.. Aç Karnına İçilen Çiğ Patates Suyunun Etkisi!..
Yayınlanma Tarihi : 03 Aralık 2021 19:00

Patates kızartması her ne kadar uzmanlar tarafından önerilmese de çiğ patates suyu nedense uzmanlar tarafından öneriliyor.

Yeni Akit'in geçtiği haberde çiğ patates suyunun faydaları hakkında bilgiler verildi. Aç karnına içilen çiğ patates suyunun faydalarından söz edildi.

Peki Çiğ patates suyunun faydaları nelerdir?

Mide yanması, kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Bu problemlerin meydana gelmesine engel olur.

İltihapları kurutarak eklemlerdeki ağrıyı azaltır. Özellikle bel ve sırt eklemlerindeki ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Asitli içeceklerin tüketilmesi dolayısıyla ortaya çıkan reflü probleminin çözümü için de çiğ patates suyundan faydalanılması mümkündür.

Bağırsak hareketlerini düzenleyerek ishali de kestiği söylenebilir.

4166784.jpg

FOTOĞRAF: İHA

Vücudu toksinlerden arındırır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde karaciğerdeki safranın temizlenmesine yardımcı olur.

Hazmı Kolaylaştırır Bunun yanı sıra kalınbağırsak ve böbreklerde bulunan atıkların dışarı atımını da kolaylaştırır. Tüm bunlara ilaveten idrar yolunda ve böbreklerde taş oluşumunu önler.

PATATES SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Patates suyunun faydalarını sizlerle paylaştık. Şimdi gelelim patates suyunun nasıl hazırlandığı meselesine. Tarife uygun bir şekilde patates suyunu hazırlarsanız böylelikle faydasını görmüş olursunuz. İlk olarak malzemeleri vereceğiz. Ardından ise patates suyunun tarifini aktaracağız. Sizlerde arkadaşlarınızla patates suyunun faydalarını paylaşabilirsiniz.

2 adet büyük boy patates iyice yıkanır ve temizlenir. Ardından küçük parçalar halinde doğranır. Karıştırıcı içerisine patates parçaları eklenir. Sonrasında ise 2 bardak su ilave edilerek 3 dakika kadar karıştırılır. Oluşan püre suyu süzülür ve elde edilen  bu su 2 saat kadar soğumaya bırakılır. Patates suyu eğer tek başına hoşunuza gitmezse içerisine zencefil veya zerdeçal gibi baharatlarda ilave edip içebilirsiniz

Bu hazırladığınız sudan günde 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

BİLİM İNSANLARI DA PATATES SUYUNUN FAYDALARINI DOĞRULADI

Öte yandan Bilim İnsanları da patates suyuyla ilgili bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada çok dikkat çeken sonuçlar çıktı.

İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre: Manchester Üniversitesi’ndeki bilim insanları patatesin mide ülserini tedavi edebilen eşsiz anti bakteriyel molekülleri barındırdığını keşfetti. Üniversitenin mikrobiyoloji çalışanları “patates suyu” olarak adlandırdıkları maddenin günlük gıda takviyesi olarak üretilmeye başlamasını umuyor. 

thumbs-b-c-86c36ac50a686a802ec4b8b5baf8c6b7.jpg

Fotoğraf: A.A
 
Midede üreyen, ülsere ve reflüye sebep olan bakteriyi tedavi eden ve üremesini engelleyen molekülün keşfedilmesi, departmandaki bilim adamlarından birinin öğle yemeğinde patates yerken ilham gelmesiyle gerçekleşti. Bu keşif, yarının ürünlerini ve ilaçlarını geliştirmeye çalışan bilim adamlarının daha pek çok keşfinden biri.
 
Diğer antibiyotiklerden farklı olarak, mide bakterisi, herhangi bir yan etkisi bulunmayan “patates suyuna” karşı direnç gösteremiyor. Bilim adamları farklı patates çeşitleri üzerinde de araştırma yaparak, Maris Piper ve King Edward türlerinin en faydalı olduklarını tespit etti. Henüz adı konulmayan molekülün, probiyotik ayran (içinde farklı kültürleri barındıran) gibi gıda takviyesi olarak satışa çıkarılabilmesi ümidiyle patenti alındı.
 
Yaşam Bilimleri Fakültesi’nde mikrobiyoloji profesörü olan Ian Roberts keşfin nasıl ortaya çıktığını, “Bilim insanlarımızdan biri öğle yemeği yerken, erkek arkadaşının büyükannesinin patatesi ülsere tedavi olarak kullandıklarını söylemesi üzerine, Curry Mile’daki bir marketten bir torba King Edwards türü patates alıp laboratuarda incelemeye başlamış” cümleleriyle anlattı.
 
Prof. Roberts ayrıca, “Açık konuşmak gerekirse, patatesin ülseri tedavi etmekte kullanılacağı fikrini ilk duyduğumda şüpheliydim. Fakat diğer bir yandan da buna şaşırmadım çünkü bitkisel ürünlerin birçoğunda çok ilginç bileşenler var ve bizim bunları yalnızca keşfetmemiz gerekiyor. Patates suyunu, insanların sağlıklı yaşam tarzının bir parçası olarak alabilecekleri, ülserin oluşmasını önleyici bir tedbir olarak görüyoruz. Bunu geliştirebilirsek büyük bir pazar oluşabilir” açıklamasında bulundu.
 
“Patates suyu”, Manchester Üniversitesi’nin geliştirmekte olduğu daha pek çok ilaç ve tedaviden yalnızca biri. Buradaki personel, dünya çapında, üniversitenin buluşlarını geliştirebilecek şirketler arıyor.
 
İşletme yöneticisi Dr. Sunita Jones, “Böyle yeni keşiflerin yapıldığını görmek çok heyecan verici. Bunlar bilimin bütün alanlarını kapsıyor ve yaptığımız işe bütün dikkatimizi vermemizi sağlıyor. Bir bilim insanı olarak, halka sunulan herhangi bir işin amacı insanlara faydalı olabilmektir. Üniversiteden çıkan bu yeni teknolojileri, lisans anlaşmaları yaparak veya bunları idare edebilecek şirketler kurarak geliştirmeye çalışıyoruz. Yıllar süren araştırmaların yeni bir ilaç veya ürünle sonuçlanmasını görmek harika” şeklinde duygularını ifade etti.

Kaynak: İHA - YENİ AKİT - ULUSAL POST

İlgili Haberler