Klozet temizlerken pırıl pırıl oluyor! İşte Kimyasallara gerek kalmadan Ev yapımı tuvalet temizleyici

Tuvaletlerimizi temiz tutmak büyük önem taşır. Bir çok hastalık buralardan bulaşır. Temizlik amaçlı kullanabileceğiniz ev yapımı tuvalet temizleyici tarifi. Sirke ve karbonatla gelen temizlik mucizesi..

Klozet temizlerken pırıl pırıl oluyor! İşte Kimyasallara gerek kalmadan Ev yapımı tuvalet temizleyici
Yayınlanma Tarihi : 03 Ocak 2022 00:53

Bir çok hastalık tuvaletler aracılığıyla bulaşır. Sağlık uzmanları bu yüzden tuvaletlerin temiz tutulması konusunda uyarılarda bulunuyor. En az mutfak temizliği kadar tuvalet temizliği de büyük önem taşır.

Sağlık uzmanlarına göre tuvalet nedeniyle bulaşan hastalıklar arasında '' tifo, basilli dizanteri, amipli dizanteri, kolera, hepatit A ve mikrobik ishal'' gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıklardan herhangi birine yakalanmamak için tuvalet temizliği büyük önem taşır.

Tuvaleti temizlerken zaman zamanda gereksiz kimyasallara maruz kalıyoruz. Oysa gereksiz kimyasallara maruz kalmadan temizlik yapabilmekte mümkün.

Büyüklerimiz genellikle doğal malzemeleri tercih eder ve tuvaletleri eskiden bu doğal malzemelerle temizlerlerdi.

Milliyet gazetesinin PembeNar ekinde de doğal bir tuvalet temizleyici tarifi verildi. Dilerseniz sizlerde tuvaletlerinizi temizlemek için bu tarifi kullanabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Tuvaletinizi dezenfekte etmek için ihtiyacınız olanlar: 


-Bir bardak %9 sirke-Karbonat

Yapılışı: 


Bir bardak sirkeyi 40 dereceye kadar ısıtın. Bir miktar karbonatla karıştırın. 200 gram sirke için 1 yemek kaşığı karbonata ihtiyacınız var. Karışımı tuvalete dökün ve birkaç saat bekletin. Sifonu çekin. Bu yöntemi geceleri uygularsanız daha uzun süre bekletebilirsiniz.

3536263.jpg

Neden sirke? 


-Kireç birikintisini çözer-Metal parçalardaki pası temizler-Kendi kendine kurur-Kötü kokuları ortadan kaldırır-Böbrek taşlarını eritir-Dizanteriye neden olan şigella bakterisi ve e.coliyi yok eder.

Fotoğraflar: A.A - İHA

İlgili Haberler