'Kolesterolüm artık bir türlü düşmüyor" demeyeceksiniz! İşte kolesterol düşüren 8 yiyecek

Son dönemin en büyük sağlık problemlerinden biri olan Kolesterol dikkat edilmesi gereken problemlerin başında geliyor. Kolesterolü kontrol altına alan 8 gıda belli belli oldu.

'Kolesterolüm artık bir türlü düşmüyor" demeyeceksiniz! İşte kolesterol düşüren 8 yiyecek
Yayınlanma Tarihi : 08 Ekim 2021 23:59

Kolesterol günümüzün en ciddi sağlık problemlerinden biridir. Kanda biriken kötü Kolesterol zamanla damar duvarlarına yerleşir ve damar tıkanıklığına yol açabilir. Ve normalden çok daha yüksek seviyelerde bulunan Kolesterol ilerleyen süreçte safra taşlarına da yol açabilir. Kolesterol her ne kadar ciddi bir sağlık problemi olsa da kontrol altına alabilmekte mümkündür. 

Kolesterol sanıldığı kadar imkansız bir sağlık problemi değil. Düzenli beslenme ve sağlıklı yiyeceklerle Kolesterol kontrol altına alınabiliyor. Kolesterol konusunda çok sayıda araştırma bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Haberciniz internet sitesi Kolesterolü düşüren yiyeceklerle ilgili bir haber yayınladı. Yayınlanan bu haberde Kolesterolün nasıl kontrol altına alınabileceği konusunda bilgiler verildi. Kolesterolle ilgili 8 yiyecekten söz edilirken söz konusu bilgilerin ise Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel tarafından verildiği kaydedildi.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel'in youtube üzerinden yaptığı açıklamalara göre 8 süper besinle Kolesterol kontrol altına alınabiliyor. Tek yapmanız gereken beslenme menünüze bu yiyecekleri eklemek. Yine de kendi doktorunuza danışmakta elbette fayda var.

Peki Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel'in açıklamış olduğu 8 yiyecek neler? 

ZEYTİNYAĞI

Yemeklerinizde katı yağ yerine zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı içine OMe-9 vardır. Kalpteki iyi huylu kolesterolün yükselmesini sağlar.

CEVİZ

İçerdiği sağlıklı yağlar sayesinde iyi huylu kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü düşürür. Mutlaka her gün beslenmenizde günde 2 tane ceviz tüketin. Geceden 2 cevizi 1 bardak suya koyun. Sabah uyanınca cevizi yiyin, suyunun için. Yardımcı olacaktır.

YULAF

Lifli yapısı sayesinde vücut kolesterolü dışarı atar. Günlük beslenmenizde kahvaltıda sevmiyorsanız bir kase yoğurda 1-2 kaşıkla ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.


 
BALIK

İyi huylu HDL kolesterolünü artırır kötü huylu kolesterol LDL'yi düşürür. Haftada bir kez balık tüketin. Izgara, fırında ya da buğulama olarak tercih etmelisiniz.

YEŞİLÇAY

Metabolizma hızlandırır ve bağırsakları hızlandırır. Vücut yağ yakacaktır ve kilo kaybetmeye yardımcı olur. Size dokunmuyorsa günde 1-2 bardak yeşil çay tüketerek kolesterolü düşürebilirsiniz.

AVOKADO

Avokado çok sağlıklı yağlar içerir. Kolesterolün bağırsaktaki emilimini azaltır. Böylece kolesterol çok emilmeden dışarı atılır ve avokado kolesterolün düşmesine yardımcı olur.


 
BAKLİYATLAR

Yeşil mercimek, börülce, kuru fasulye çok yüksek lif içeriğine sahiptir. Bizi çok tok tutar. Bunun yanında yüksek lif aynı şekilde bağırsaklardaki kolesterolün emilmesini azaltır, bağlar ve vücuttan kolesterolü atmaya yarar.

SEBZELER

Sebzeler genel olarak kolesterol düşürücüdür. Bağırsak hızlandırıcıdır ve vücuttan kolesterolü atar. Tüm sağlıklı besinlerin kolesterol düşürücü etkisi vardır.

Evet Kolesterol konusundaki bilgiler bu şekilde. Sizlerde Ayşe Tuğba Şengel'in açıklamalarını arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların da yararlanmalarını sağlayabilirsiniz. 

Kaynak: Haberciniz