Korona Virüs Geçirenlerin Tüketmesi Gereken Sağlıklı Yiyecekler

Korona'dan kurtulduktan sonra, bu dönemde temel diyetleri atlamadan sert bir diyet yapmaktan vazgeçin ve vücudun sağlığını geri kazanmak ve bağışıklığı güçlendirmek için bol enerji ve vitaminlere ihtiyacı olduğu için sağlıklı yiyecekler yemeye dikkat edin

Korona Virüs Geçirenlerin Tüketmesi Gereken Sağlıklı Yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 06 Kasım 2021 03:06

Korona virüsü ile enfeksiyon sırasında hastanın hissedeceği birçok semptom ve komplikasyonun olduğu ve doktora danıştıktan sonra bazı ilaçlara ihtiyacı olabileceği ancak karşılığında bu dönemde ve iyileşme sonrasında diyetine dikkat etmesi gerekmektedir.

İşte, korona geçirdikten sonra iyileşenler için faydalı olan en önemli yiyeceklerin listesi:

Protein açısından zengin besinler:

Protein yönünden zengin besinleri bol miktarda tüketmelisiniz. Çünkü korona virüsünden kurtulduktan sonra vücuttaki doku ve hücrelerin yenilenmesi için çok faydalıdır. Protein yönünden zengin besinler ise et, balık, tavuk, yumurta, türevleri ile süt ve bazı çiğ kuruyemiş türleridir.

Karbonhidratlar:

Korona virüse yakalandıktan sonra ihtiyacınız olan enerjiyi elde etmek için nişastalı diyetlerden vazgeçmeyin. Bu dönemde kilo almamak için diyetinize uygun olanları da tüketebilirsiniz. Size sundukları çoklu elementleri elde etmek için gün boyunca çeşitli ana diyetlerdeki karbonhidratları artırın.

Sebzeler ve meyveler:

Elbette korona’yı atlattıktan sonra bol bol sebze ve meyve yemelisiniz çünkü vücut sağlığı için önemli olan birçok vitamine ihtiyacınız var. Bu yüzden sadece günlük yemek rasyonlarına değil, aynı zamanda gündüz, acıktığınız zaman ve abur cubur yemek istediğinizde de sebze ve meyve tüketin.

İçecekler:

Korona’dan iyileşenlerin diyet menüsünde yer alması gereken sağlıklı besinlerin yanı sıra vücudu susuz bırakmamalı, suya ek olarak vitamin ve sağlık açısından da zengin doğal içecekler hazırlamalısınız. Örneğin çay, çiçek ve limonlu zencefil gibi sıcak içeceklerden şeker eklemeden de faydalanmak mümkündür.