Kuru Soğanın Çürümemesi İçin Doğru Saklama Yöntemi

Kuru soğan sofraların vazgeçilmezi bir sebze. Ancak soğan saklarken yapılan bazı hatalar soğanın kısa sürede çürümesine neden oluyor.

Kuru Soğanın Çürümemesi İçin Doğru Saklama Yöntemi
Yayınlanma Tarihi : 07 Şubat 2022 19:28

Türk mutfağındaki çok sayıda yemekte mutlaka soğan yer alıyor. Bu yüzden bolca alınan soğanlar kısa sürede bozulabiliyor ve çürüyebiliyor.

Soğanların çürümemesi için bazı yöntemler var. Bu bilgiler sayesinde soğanlarınız artık çürümeyecek.

SOĞANLARIN ÇÜRÜMEMESİ İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Ulusal Post'un derlemesine göre; Soğanlarınızı evinizin serin ve güneş görmeyen bir yerinde saklayabileceğiniz gibi aynı zamanda da nem olmayan bir ortamda saklamanız gerekmektedir.

Çuvalda bulunan soğanlarınızı, asla beton ile temas ettirmeyin. Bu yüzden soğanlarınızın bulunduğu çuvalın altına bir tahta koyabilirsiniz. 

FİLİZLENMİŞ SOĞANLARA DİKKAT..

Bir başka sorun da filizlenmiş soğanlarla ilgilidir. Fazla alınan soğanlar bir süre sonra filizlenmeye başlar. Herkesin merak ettiği ise filizlenmiş soğanların tüketilip tüketilmeyeceği. Bu konu hakkında uzmanlar uyarıyor ve filizlenmiş soğanların tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Filizlenmiş soğanlar aslında çürümeye başlamış soğanlardır. Soğanı elinize aldığınızda eğer içe çökme oluyorsa o soğanı kesinlikle tüketmeyin ve çöpe atın. O soğandan yapılan yemek besin zehirlenmesine yol açabilir. 

SOĞAN NASIL ZEHİRLER?

wilhelm-gunkel-y4yf84w-dkc-unsplash.jpg

Çürümüş soğan zehirleyebildiği gibi aynı zamanda da kesilmiş ve bekletilmiş soğanda zehirleyebilmektedir. Bu yüzden dilimlenmiş ve bekletilmiş soğan kesinlikle tüketilmemelidir. Dilimlenmiş soğan en fazla yarım saat bekletilebilir. Yarım saatten fazla bekleyen soğan besin zehirlenmesine yol açabileceği gibi aynı zamanda mide asidinin de artmasına yol açar. 

İlgili Haberler