Küvet ve duşakabinlerdeki sarı lekeleri çıkarmak bu yöntemlerle artık çok kolay

Temiz bir ev banyosu ve mutfağından belli olmaktadır.Banyodaki temizlik işinizi kolaylaştıracak harika temizlik sırları paylaşacağız. Özellikle bu yöntemlerle Küvet ve duşakabinlerdeki sarı lekeleri kolaylıkla temizleyeceksiniz. İşin için de Sirke de var

Küvet ve duşakabinlerdeki sarı lekeleri çıkarmak bu yöntemlerle artık çok kolay
Yayınlanma Tarihi : 20 Nisan 2022 00:11

Temizlik yaparken doğal tarifleri kullanan kişilerin sayısı hızla artıyor. Son dönemde temizlik ürünlerinin fiyatlarına peş peşe zamlar geliyor. Ancak bu ürünlerin bir çoğunu zaten sağlığa zararlı olduğu için kullanmamak gerek.

ZAMLAR DOĞALA İLGİYİ ARTIRDI

Son dönemde peş peşe gelen zamlar doğal ürünlere olan ilgiyi artırdı. Oysa zamlarla ilgili olmasa da doğal ürünleri temizlik yaparken kullanmak sağlığımız açısından en faydalısı.

KİMYASAL SOLUMAKTAN VAZGEÇİN

Kimyasal ürünleri solumak yemek borusuna ve akciğerlere zarar veriyor. Solunum sistemini tahrip eden kimyasal ürünler pahalı olmaktan çok sağlığımıza da büyük ölçüde zarar veriyorlar.

EVCİL HAYVANLARI BİLE ETKİYORLAR

Evcil hayvanlarımızı bile kimyasal ürünler fazlasıyla etkiliyor ve onlara zarar veriyorlar. Örneğin kedilerin solunum sistemleri bizlerinkine göre daha hassastır. Bu tür keskin kokular kedilerimizin solunum sistemine ve ciğerlerine büyük hasar vermektedir. 

GEREKSİZ KİMYASALLARDAN UZAKLAŞIN

Gereksiz kimyasallardan uzaklaşarak tamamen doğal yöntemlerle temizlik yapabilmenizi sağlayacak bazı öneriler var.

Haberciniz.biz internet sitesinde yayınlanan bir haberde; Küvet ve duşakabinlerdeki sarı lekeleri çıkarmak için kullanılabilecek doğal yöntemlerden bahsedildi. Bu yöntemleri deneyen çok sayıda kişi temizlik yaparken büyük bir sorundan kurtulduklarını belirtiyorlar.

İşte evde temizlik yaparken uygulayacağınız tamamen doğal olan o temizlik sırları. 

steven-ungermann-d-zkucfjbww-unsplash.jpg

SİRKELİ KARBONATLI DOĞAL TEMİZLİK SUYU

Öncelikle doğal malzemelerle temizlemeyi deneyin, bunun için 3 bardak beyaz sirke, 1 kaşık limon tuzu ve 1 paket karbonatı iyice karıştırın ve bir sprey şişesine doldurun. Duş teknesine, küvete ve duşa kabine bu karışımdan bol bol sıkın. Ardından bölgeyi iyice fırçalayın ve en az 1 saat boyunca bekletin. Beklettikten sonra tekrar fırçalayın ve sıcak su ile bölgeyi durulayın.

DİŞ MACUNU İLE LEKE TEMİZLİĞİ

Sadece lekeli bölgeye diş macununu sürüp temizlik teli ile ovalayın ve 1 saat bekletip durulayın. Bu da lekelerin çıkması için kullanılan yaygın bir yöntemdir.

KİMYASALLAR İLE LEKE TEMİZLİĞİ

Eğer doğal yöntemler yetersiz kaldıysa mecburen kimyasallardan medet ummalısınız. Bunun için de çamaşır suyunu kuru yüzeye döküp iyice fırçalayın ve 2 saat kadar bekletin. Tekrar fırçalayıp sıcak su ile durulayın. Çamaşır suyu gibi kimyasalları kullanırken banyonun kapısını açık tutun ve bir solunum yolu rahatsızlığınız varsa bu kimyasalları kullanmayın. Çünkü bu tip ürünlerin uzun süre solunması zehirlenmeye neden olabilir.

bence-balla-schottner-vckyuq6r-28-unsplash.jpg

BANYO TEMİZLİĞİ İÇİN İPUÇLARI

  • Hijyen için banyoda kullanılan sünger, tel sünger, fırça ve benzeri ürünleri sadece banyoda kullanın.
  • Banyonuzdaki lekelerin kemikleşmemesi ve kalıcı hale gelmemesi için düzenli olarak temizlik yapın.
  • Temizlik yaparken ürünleri sürüp fırçalayıp hemen durulamayın mümkün olduğu kadar bekletin.
  • Temizliğe en kirli yerden başlayıp en temiz yere doğru devam edin ve en son yerleri temizleyin.
  • Banyoda kullanılan ürünlerin bulunduğu sepet, kutu tarzı ürünleri de düzenli olarak temizleyin.
  • Banyonun her zaman temiz kalması için duş sonrası duşa kabinin silin, küvet kullanıyorsanız giderini temizleyin.
  • Banyoya uygun hafif oda parfümleri kullanın.

Temizlik yaparken uygulayacağınız bu doğal öneriler hiç bir şekilde kimyasal içermediği gibi sağlığınıza da hiç bir şekilde zarar vermeyecektir. Temizlikte kullanabileceğiniz bu önerileri arkadaşlarınızla da paylaşarak onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Temizlik ürünlerine harcayacağınız gereksiz masraflardan kurtulacağınız gibi aynı zamanda da bu önerilerle hem kendi sağlığınızı hem de çevrenizdekilerin sağlığını korumuş olacaksınız. 

Kaynak: Haberciniz.biz