Meğer herkes yanılmış! Karbonat ile Kabartma Tozunun Arasındaki Pek Önemsenmeyen Fark

Hamur işlerinde Türk mutfağından eksik olmayan kabartma tozu ile karbonat arasındaki fark ilk kez ortaya çıktı! İşte bugüne dek kimsenin bilmediği ve önemsemediği o farklar

Meğer herkes yanılmış! Karbonat ile Kabartma Tozunun Arasındaki Pek Önemsenmeyen Fark
Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2022 10:35

ULUSALPOST.COM/  Hamur işi yapımında iç malzemesinin hazırlanması oldukça kolaydır. Zor olan ise hamurun kıvamının iyi ayarlanmasıdır. Burada hamurla ilgili dikkat edilecek önemli hususlardan biri kabartma işlemidir. Bazı insanlar lezzetten önce hamurun kabarmasına önem verirler. Bu işlem 2 yolla olur. Poğaça ve börek yapımında hazır maya kullanılır. Kurabiye ve kek yapımında kullanılan ise karbonat ya da kabartma tozudur. Genellikle karbonat ile kabartma tozunun farkı tam olarak bilinmez. Bu nedenle bu ikili sıklıkla birbirine karıştırılır…

Karbonat ve Kabartma Tozunun Birbirinden Farkı Nedir?

Karbonat bazik, kimyasal bir madde olup tek başına hamur içine koyulduğunda kabartma işlemini sağlayamaz. Karbonat asidik bir bileşen yardımı ile hamuru kabartabilir. Bu bileşenler genelde portakal suyu, limon suyu ya da sirkedir. Asidik maddeler ile karbonatın tepkimesi sonucu karbondioksit gazı oluşur. Bu gaz hamur dışına çıkmadığı için oluşan hava kabarcıkları pişirme ısısıyla genleşir. Böylelikle hamur iyice kabarmış olur.

Kabartma tozu, bazik kimyasalların asidik maddelerle karışımıdır. Ambalaj içinde saklı kaldıkça hiçbir tepkime olmaz. Kabartma tozunda tepkime meydana gelmesi için sıvı bir madde ile birleşmesi gerekir. Bu işlem yumurta, süt, ayçiçek yağı ile gerçekleşir. Sıvı eklendikten sonra kabartma tozundaki oluşan tepkime aynı karbonattaki gibi gelişir. Karbondioksitin açığa çıkması ile hamurun kabarması.

Hamur Kabartmanın Püf Noktaları

Hamur kabartma işleminin bazı püf noktaları vardır. Kek ya da kurabiye yapımında seçmiş olduğunuz tarifte asidik sıvı kullanılmış mı ona bakmalısınız. Eğer hamurunuzda asidik bir sıvı madde kullanılmışsa karbonat, kullanılmayacaksa hamur kabartma tozu seçmelisiniz. Ayrıca karbonat kullanılan hamurun hemen fırına sürülmesi gerekir. Zira hamur kabarmaz ve tadında acılık olur. Asidik besinlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, internetteki web sayfalarından yararlanabilirsiniz.