Mutlaka izlenmesi gereken 3 İran filmi - İran Sinemasının Tarihi

Öneriye başlamadan önce belirtilmesi gerekir ki son yıllarda adını sıkça duyduğumuz İran sineması kimilerinin çok hoşuna giderken kimilerini çok da memnun etmeyebiliyor fakat yine de herkesin hoşlanma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu yapımlar mevcut.

Mutlaka izlenmesi gereken 3 İran filmi - İran Sinemasının Tarihi
Yayınlanma Tarihi : 06 Kasım 2021 03:00

 İşte bahsecedeğimiz 3 film de bu tarz filmlerden. İranda her dönemde baskı gören sinema bir şekilde yolunu bularak bugünlere kadar geldi. 

Sinema, İran'a 20.yüzyılın başlarında gelmiştir. Şah Muzaffereddin Paris'e yaptığı ziyaret için sarayın fotoğrafçısını yanında götürür. İran Şahı bu sırada gördüğü sinematograftan çok etkilenir. Gezi sırasında fotoğrafları çeken kişi Şah'ın Brüksel'de düzenlenen çiçek festivaline katılımını filme alır. Böylece İran'da sinemanın temelleri atılmış olur.

Tarihçiler İran sinemasının ilk dönemini 1920-1940 yılları arasında inceler. Bu dönemde filmler Batı etkisi görülür.
1962 yılında İranlı yönetmenler ilk özgün filmlerini çekmişlerdir. Özgün filmler çekme süreci çok uzun sürmemiştir İran sineması 70li yıllarda tekrar ithal filmerin baskısı altında kalmıştır.

90 ve 2000'lerde ise Ayetullah Humeyni'nin sinemanın insanların eğitimi için kullanılabileceğini düşünmesi İslami filmlerin çekilmesini sağlamıştır.

1) Cennetin Çocukları 

1997 yapımı bu film, kız kardeşinin ayakkabılarını kaybeden bir çocuğun mücadelesini ele alır. Yönetmen Majid Majidi'nin bu eserinde yoksul iki kardeş aynı ayakkabıları paylaşır ve bu durumu ailelerine anlatamazlar. Yoksulluk ve kardeşlik temalı bu filmi izlerken oldukça etkileneceksiniz.

2) Bir Ayrılık

2011 yapımı Asgar Ferhadi tarafından yönetilen bu filmde 14 yıldır evli olan Nadir ve Simin kızlarıyla beraber Tahran'da yaşar fakat çift boşanmanın eşiğindedirler çünkü Simin kızı ve kocasıyla birlikte ülkeyi terk etmek ister ancak Nadir aynı fikirde değildir. Film İranın toplumsal,ekonomik ve sosyal yapısını da göstermektedir. 

3) Kirazın Tadı 

1997 yapımı Abbas Kiyarüstemi tarafından yönetilen filmde intihar etmek isteyen orta yaşlı bir adamın öldükten sonra kendisini gömecek birini bulma çabasını işlenir, film esasen bize hayatın yaşamaya değer olduğunu anlatır bir kirazın tadını almanın aslında ne kadar mühim olduğunu anlatıyor. 

Keyifli seyirler!