Netflix'in Zeytin Ağacı dizisiyle gündem olan Aile dizimi ile ilgili bilinmesi gerekenler

Netflix platformundaki Zeytin Ağacı dizisi aile diziminin önemini bir kez daha ortaya çıkardı.

Netflix'in Zeytin Ağacı dizisiyle gündem olan Aile dizimi ile ilgili bilinmesi gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 25 Ağustos 2022 17:28

Merhabalar bugünkü konumuz Aile dizimi..  Bu kez Farklı bir konuyla karşınızdayım. Yeni içeriklerden haberdar olmak için takipte kalmayı ihmal etmeyin.

Netflix platformunda yayınlanan Zeytin Ağacı dizisi bir anda aile dizimi konusunun gündem olmasına yol açtı. Aslına bakarsanız geçmişte yapılan doğru veya yanlış her adım hayatımızı etkiliyor.

Dolaylı olarak attığımız her adımın bir sonucu oluyor.

Aile dizilimi temel olarak geçmişten günümüze ailemizden aldığımız olumlu veya olumsuz özelliklerin taşınmasını konu ediniyor.

Bugün yaşadığımız korkular veya kaygılar aslında geçmişte atalarımızın yaşadığı korku ve kaygılarla bağlantılı olabiliyor. Bilim henüz bu gerçeği kabul etmemiş olsa da bunun böyle olduğunu düşünenlerin sayısı epey fazladır.

Dizide anlatıldığı gibi aslında sorunları çözmek ve geçmişin kaygılarından kurtulmak öyle sanıldığı kadar kolay değil. Söz konusu terapilerde birebir geçmişte yaşanılan şeylerin görülmesi ve ortaya çıkarılması gibi bir durumda yok.

Ancak bugün yaşadığınız her korkunun her kaygının altında mutlaka neden var. Şöyle düşünün evde bir evcil hayvanınız var.

Kediniz iyi veya kötü anları hafızasına kaydeden bir varlıktır. 

Örneğin kedinizi elektrik süpürgesiyle korkuttunuz diyelim. Elektrik süpürgesi her çalıştığında kediniz ortalıktan kaybolacaktır. Veya kedinizin sevdiği bir oyuncak düşünün.. Kediniz o oyuncağın sesini duyduğu anda 500 metre uzakta bile olsa o sese koşup gelecektir. 

Dünyadaki en hisli hayvanlardan biri de zaten kedilerdir. Biz insanlarda böyle. Geçmişte yaşadığımız olumsuz bir deneyim geleceğimizi tamamen alt üst edebilir. Bir iş kurup battıysak özgüvenimiz yerle bir olacak ve başka bir iş kurarken mutlaka o başarısızlığımızı düşüneceğiz.

Bir ilişkiye girdik ve o ilişkimizde yara aldıysak bir sonraki ilişkimizde de hayatımıza  giren kişinin hep bizi yaralayacağını düşüneceğiz.

Örneğin çoğu insan olduğundan farklı olmak ister. Aile yaşantısı ve büyüdüğü ortamın farklı olmasını ister ve ileride de geçmişini anlatırken farklı bir hikaye uydurur. Çünkü çekinceleri vardır. Oysa her şeyi olduğu gibi kabul etmek değiştirmek için önemli bir adımdır. Bizi büyüten anne ve babamız veya onların anne ve babalarından örf, adet, gelenek adı altında bir çok özelliği kendi hayatımıza taşıyabiliriz. Bu yüzden çoğu kişi kendi çocuğuna nasihat vermeye kalkışırken biz annemizden babamızdan böyle gördük açıklamasını yapar ya..

Zeytin Ağacı dizisi evet güzel bir noktaya dikkat çekiyor. Aile diziliminin  asıl amacı bizi geçmişten kurtarmak ve geleceğe emin adımlarla yürümemizi sağlamaktır.

Kendi kişisel deneyimlerden sizlere şunu söyleyebilirim ki yapılması gereken en önemli şey geçmişi geçmişte bırakmak ve geçmişin hatalarından ders çıkararak gelecekte aynı hataları yapmamaktır.

Bugün sizi üzen bir şey mi var? Bırakın üzsün.. Onu yaşamanız gerekiyor.. Şöyle düşünün aslında parayla bile elde edemeyeceğiniz bir tecrübe o. Gelecekte geçmişi düşünerek o hatadan ders çıkaracaksınız. Ve en önemlisi düne hatta bugüne değil yarına odaklanın. Dünü değiştiremeyiz ancak yarını değiştirmek ve güzelleştirmek mümkün. 1 saniyesine bile hükmedemediğimiz bu dünyada bu kadar her şeyi dert etmeye hiç gerek yok. Ve en önemlisi sizi zehirleyen insanlardan ve geçmişten uzak durun.

Sizi dinlemeyen, kıskanan hep kendinden bahseden ve konu size geldiğinde önemsiz gibi yaklaşan her kim varsa uzak durun. Pozitif enerjinin gücüne inanın. Altıncı hissi güçlü olan birisi olarak şunu söyleyebilirim. Bugüne dek negatif enerji aldığım her kim olursa olsun bana şans getirmedi. Pozitif enerji aldığım herkes ise çok güzel anılar biriktirmeme neden oldu. Bu yüzden hayata pozitif bakmak için geçmişle hesaplaşmayın. Keşke demek yerine geleceğe odaklanın. Geçmişi affedin ve yaşadığınız her şeyi birer tecrübe olarak görün. . Öfke, kin, nefret ve pişmanlık gibi duyguları bir kenara bırakın ve hayata olumlu bakın. Aile dizilimi terapileriyle birazda aslında bu sağlanmak isteniyor. 

SADIK ŞİMŞEK

Sadık Şimşek: https://instagram.com/gidilesinet