Nobel ödüllü Aziz Sancar buldu ve ilk kez paylaştı, heyecan veren gelişme

Tüm bilim dünyasının konuştuğu gelişme, Nobel ödüllü Aziz Sancar, kansere ilişkin heyecan verici araştırmasını Türkiye'ye taşıma müjdesi vererek flaş bir açıklama yaptı

Nobel ödüllü Aziz Sancar buldu ve ilk kez paylaştı, heyecan veren gelişme
Yayınlanma Tarihi : 27 Temmuz 2022 22:28

Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye'nin en başarılı bilim insanlarından biri. Prof. Dr. Aziz Sancar sadece Türkiye'de değil dünya genelinde de çok tanınmış bir isim.

Prof. Dr. Aziz Sancar başarıdan başarıya koşan biri. Prof. Dr. Aziz Sancar aldığı ödülle adını tüm dünyaya duyurdu sanılıyor. Oysa işin aslı öyle değil. Prof. Dr. Aziz Sancar ödül almadan önce de gerek araştırmaları gerek buluşlarıyla zaten dünya genelinde tanınmış birisiydi. Bu yüzden ona ödülle ünlü oldu demek haksızlık olur.

Prof. Dr. Aziz Sancar özellikle kanser üzerinde önemli araştırmalar yapan bir isim. Dünya genelinde kanser vakalarında eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşanıyor. Kanser vakalarındaki artış endişeye yol açarken çok sayıda bilim insanı kanser üzerinde araştırmalar yürütüyor.

Prof. Dr. Aziz Sancar'da kanserle ilgili araştırmalar yapan bir isim. Kanserle ilgili yapmış olduğu son araştırma hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Aziz Sancar önemli bir kararını duyurdu.

Anadolu Ajansı tarafından aktarılan haberde Prof. Dr. Aziz Sancar'ın son buluşuyla ilgili bilgilere yer verilirken Sancar'ın aldığı karara da yer verildi.

KANSERE İLİŞKİN ÇALIŞMASINI DUYURDU!

Aziz Sancar, çok yeni bir çalışmasını da ilk kez duyurarak, "Türkiye'ye gelmeden bir gün önce çok yeni bir şey keşfettik. Bu bilimsel, temel bir araştırma metodu, yani kanseri tedavi edecek değil ama bizim için bir bilim insanı olarak çok heyecan verici bir gelişme." dedi.

Çalışmasının kanser tedavisine bir etkisinin olup olmayacağının sorulması üzerine Sancar, "Her şey kanser tedavisinde kullanılabilir. Bu çalışma DNA onarımı ile ilgilidir ve yeni bir metottur ve onu ben Türkiye'ye bir yıl içinde aktarabileceğim." dedi.

Yaptığı bu çalışmanın makalesi henüz yayımlanmadığından detaylı bilgi paylaşmasının doğru olmayacağını dile getiren Sancar, "Neticeyi ABD'den ayrıldığım günden bir gün önce aldık. Öğrencim, çocuğu olmuş ve hastaneden çıkmıştı, biliyordu Türkiye'ye gelmeden önce neticeyi görmek isteyeceğimi. Onun için evde oturmuş, bilgisayarla dataları araştırmış ve hemen bana gönderdi. 'Türkiye'ye gideceksin ve merak edeceğini biliyorum, sonuçları bilmeni istiyorum.' dedi." ifadelerini kullandı.

thumbs-b-c-543acc79793fade0f20acdece93a685c.jpg

Kanser ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Erken dönemde tedavi şansı bu hastalıkta daha yüksektir. Bu yüzden tüm uzman doktorlar kanserde tedavinin başarılı olması için erken tanıya dikkat çekiyorlar.

Her geçen gün kanserle ilgili araştırmalar sürüyor ve bu hastalıkla ilgili yeni veriler elde ediliyor. Elde edilen bu veriler sayesinde bilim insanları kanseri durduracak formülleri açığa çıkararak tüm insanların kullanımına sunuyorlar.