Nohut pişirirken Mutfakta herkes bunu yapıyor! Ama zehirlenme riski çok yüksek!

Nohut pişirirken dikkatli olmak gerekiyor! Aksi takdirde zehirlenme riski çok yüksek

Nohut pişirirken Mutfakta herkes bunu yapıyor! Ama zehirlenme riski çok yüksek!
Yayınlanma Tarihi : 03 Ekim 2022 23:54

Nohut yemeği pişirirken nohudu akşamdan ıslatmak gerekiyor. Son dönemde sosyal medyada çok sayıda kişi nohut suyunu yemeğe eklediğini veya içtiğini söylüyor! Bu sağlık açısından son derece yanlış. Nohudu suda bekletmek zaten gazını almak, bakterilerden arındırmak ve zehri temizlemek için yapılan bir işlemdir. Çok sayıda kişi bunu bilmiyor! Bu yüzden nohut suyunu yemeğe kesinlikle eklememek gerekiyor.

Sabah'da yer alan bir haberde de uyarı yapıldı;

Bunun için, nohutu suda beklettikten sonra iyice süzdüğünüzden, bu suyu hiç kullanmadığınızdan emin olmak büyük önem taşıyor. Ayrıca yemeğinizi hazırlarken mutlaka iyi süzülmüş nohutlarla birlikte, taze su kullanmanız gerekiyor.

Tüm bu adımlara dikkat ederek hem kendinizi hem de sevdiklerinizi, besleyici bir menü yerine zehirlenme tehlikesiyle karşılaşma riskinden de koruyabilirsiniz.

Gece boyunca nohutların suya bıraktığı gaz ise sağlık için son derece zararlı. Bu suyu sonrasında değerlendirme isteği, örneğin; faydalı olduğu düşünülerek çeşitli yemeklerde kullanımı, büyük bir riskle karşı karşıya bırakıyor.

BU BELİRTİLERİ İHMAL ETMEYİN

Zehirlenen insanda bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler ihmale gelmeyecek kadar önemlidir.

Bulantı, kusma, karın ağrısı, hâlsizlik, baş dönmesi ve ishal, zehirlenme varlığında en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Zehirlenme sıklıkla besinlere bağlı olarak vücutta gerçekleşir. Ancak solunum ve cilt yoluyla zehirlenmelerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde fazladır! Bu belirtiler ciddi belirtiler olup acil doktora gidilmesi gerekilmektedir. 

ULUSALPOST.COM