Orhan Pamuk Aşka Geldi Sedat Peker Açıklamaları Tartışma Yarattı

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'tan tartışma yaratacak bir Sedat Peker açıklaması geldi..

Orhan Pamuk Aşka Geldi Sedat Peker Açıklamaları Tartışma Yarattı
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 00:35

Yazdığı romanlar sayesinde dünyanın en tanıdığı isimlerden biri haline gelen Orhan Pamuk Sedat Peker'in açıklamalarını kitap olarak mı yazacak? Verdiği röportajda tartışma yaratacak ifadeler kullanan Orhan Pamuk'un Sedat Peker'in açıklamalarıyla ilgili bir kitap yazacağı ortaya çıktı.

Organize suç örgütü liderliğinden aranan Sedat Peker şimdilerde video yayınlayamıyor. Ancak yayınladığı videolarla Peker Türkiye gündemine oturmuş ve videoları sadece ülkede değil ülke dışında da milyonlarca kişi tarafından izlenmişti.

***

Çok sayıda gazetecinin diline dolağı o videolar Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da diline düştü. Verdiği röportajda kitabı yazabileceğinin işaretlerini veren Orhan Pamuk bu kitabı anlaşılan şimdi değil ileride yazmak istiyor. Nedeni ise güncel olanının kaybolabileceği...

Bakın o röportajın ilgili bölümünde neler söylüyor..

Bianet'ten Nadire Mater'e konuşan Orhan Pamuk'un söyleşisinden bir bölüm şöyle: 

''Her şey yazarı kışkırtır. Ben kışkırtma yerine ilham derdim. Kışkırtma deyince hemen siyasi bir şey anlaşılıyor, şart değil tabii. Tabii ki siyasal şeylere de yetişmek isterim.

***

Ya da mesela bir yerde yangın haberi okurum, eski Osmanlı döneminde yangında geçmiş bir roman düşünmeye başlarım ya da geçenlerde herkes gibi ben de Sedat Peker videolarını, tweet’lerini takip ettim ve bu tweetlerin, videoların yaşadığı dünyayı hayal ettim.

****


Bu korkunç olayları olağan kabul eden aileleri, insanları ya da sabah kalkıp bütün aile bunu izleyen insanları... Kötü insanlar değil, sizin bizim gibi normal insanlar hayal ettim. İşte bir roman düşünmeye başlıyoruz.

**

Bütün aile bir sabah kalkıp video izleyecek. Böyle şeyler kışkırtır insanı ama sonra biraz düşünürseniz, yok bunlarla ilgili hemen bir roman yazmak istemem, çünkü güncel olur, o güncellikte geçip gider üç gün sonra, bu sefer sizin romanınız havada kalır. Güncel şeyi fazla kovalamam. Her şey kışkırtır beni.''

Kaynak: BİANET - NADİRA MATER