Papatya Çayı içmek ne işe yarıyor? Çok şaşıracağınız papatya çayının faydaları

Doğal bir çay olan papatya çayı, papatya bitkisi ile yapılan bir çay türüdür.

Papatya Çayı içmek ne işe yarıyor? Çok şaşıracağınız papatya çayının faydaları
Yayınlanma Tarihi : 05 Kasım 2021 01:54

Dilerseniz papatyaları toplayıp kurutarak dilerseniz aktarlardan alarak kolayca papatya çayı yapabilirsiniz. Papatya çayını genellikle uyku problemi yaşayan kişiler tüketmektedir. Ancak papatya çayının daha bilinmeyen birçok faydası bulunmaktadır.

Papatya çayı sadece uykusuzluğa değil cilde içinde birçok faydası vardır. Örneğin göz enfeksiyonu yaşıyorsanız bir pamuğu papatya çayına batırarak gözünüze uygulayabilirsiniz. Papatya çayı ile göz enfeksiyonunuz en kısa zamanda iyileşme gösterecektir. Papatya çayının faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Papatya Çayının Faydaları

  • İlk olarak uyku problemi yaşayan kişiler papatya çayı ile rahat bir uyku uyuyabiliyorlar.
  • Papatya çayı regl dönemlerinde adeta bir kurtarıcıdır. Ağrılı ve sancılı regl dönemlerinde papatya çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Papatya çayı bağırsak sisteminizin daha düzenli çalışmasında etkilidir. Bağırsak problemleri yaşayan kişiler papatya çayı ile sindirim sistemini düzene sokabilirler.
  • Papatya çayı iştahsızlığa iyi gelmektedir. İştahsızlık yaşadığınız dönemlerde papatya çayı ile doğal yoldan iştahınızı açabilirsiniz.
  • Tansiyon problemi yaşıyorsanız, papatya çayı çok iyi bir tansiyon düzenleyicidir. Papatya çayı kan basıncını düzenleyerek düşük tansiyonu normal seviyelerine çıkarır.
  • Sinüzit problemi yaşayanlar, sinüzite bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığını giderir. Papatya çayının buharını soluyarak burun tıkanıklığınızı giderebilirsiniz.
  • Papatya çayı ağız içerisinde oluşan bakterilere karşı oldukça yararlıdır. Papatya çayı ile yapacağınız gargara aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.
  • Papatya çayının kansere iyi geldiği de bilinmektedir.
  • Papatya çayını cilde masaj olarak uygulamak cilde iyi gelmektedir. Bu işlem cildi rahatlatacaktır.
  • Papatya çayı aynı zamanda gerginliğinizi alarak rahatlamanızı sağlar.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çayının hazırlanması oldukça pratiktir. Toplayıp kuruttuğunu papatyaları kullanabilir, isterseniz aktardan kurutulmuş papatya alabilirsiniz. Ancak papatyaların tarihinin geçmemiş olduğundan emin olun, aksi taktirde zehirlenmelere yol açabilir.

Papatya çayını hazırlamak için, kaynattığınız suya bir miktar papatya atarak demlenmesini bekleyin. 5 dakika kadar demlendikten sonra çayı tüketebilirsiniz. Papatya çayını yemeklerden en az 1 saat sonra bir bardak tüketmeniz tavsiye edilir. Uyku problemi için kullanacaksanız da uymadan yarım saat önce içmeniz yeterli olacaktır.