Pas lekesinden kurtulmak hiç zor değilmiş. Her evde olan bu malzemeyle pas lekelerini temizleyin

Pas lekeleri can sıkıcı olabiliyor. Evimizin bazen bazı köşelerinde pas lekeleri oluşabiliyor. Bu pas lekelerinden kurtulmak ise sanıldığı kadar zor değil. Evinizde bulunan bu malzemelerle kısa sürede pas lekelerini temizleyebilirsiniz.

Pas lekesinden kurtulmak hiç zor değilmiş. Her evde olan bu malzemeyle pas lekelerini temizleyin
Yayınlanma Tarihi : 25 Aralık 2022 05:16

Pas lekesi su ile demirin teması sonucu demirin oksitlenmesi ile oluşan bir lekedir. En zorlu lekelerden birisi olarak bilinir. Üstelik bu leke musluklarda, fayanslarda, kıyafetlerde, evdeki beyaz eşyalar ya da küçük ev aletlerinde görülebilen çok yaygın bir lekedir. Ancak korkmayın bu lekeden kurtulmak mümkün.

BEYAZ EŞYA PAS LEKESİ NASIL ÇIKAR


Beyaz eşyaları ve ev aletleri suyla sık sık temas ettiği için pas lekesinin ortaya çıkması muhtemeldir. Örneğin ütünüzde oluşan pas lekesi için ütüye beyaz sirke koyulur ve çalıştırılır. Ütü çalıştırıldıktan sonra deliklerinden kirli su akar ve iç yüzeyi temizlenmiş olur. Limon tuzu da çıkarma yöntemlerinden biridir. Pas lekesi olan yere limon tuzu dökülür ve üstüne kaynar su eklenir ve bir süre sonra durulanır

Pas lekesi nasıl çıkarılır? Kıyafet ve kumaşlar üzerinden pas lekesi nasıl temizlenir? -

PAS LEKESİ KUMAŞTAN NASIL ÇIKAR? 


Günlük hayatta iş yaparken ve hatta park bahçelerde dolaşırken üstünüze pas lekesi bulaşabilir. En kısa sürede müdahale etmek işe yarayacaktır. Lekeye limon veya beyaz sirke sürerek bekletin. Bekledikçe pas lekesinin açıldığını fark edersiniz.

Lekeyi çitilemeyin ya da ovalamayın, aksi takdirde leke dağılacaktır. Bunun yerine üstünden bir bez ile bastırarak fazla suyunu alın. Kıyafeti güneşte kurutun ve daha sonra makinede yıkayın. Böylece leke çıkacaktır.

Kıyafetten pas lekesi çıkarma yöntemi halı gibi ürünler için de geçerlidir. Tüm tekstil ürünlerinde limon ya da beyaz sirke işe yarayacaktır. Bu şekilde pas lekelerinden kolayca kurtulacaksınız.

 

BANYOLARDAKİ PAS LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Fayanstan pas lekesi çıkarma yöntemlerinden en etkilisi limon suyudur. İçindeki asit lekeyi yumuşatır ve söker. Limon suyu işe yaramadıysa fayansa diş macunu döküp sert bir fırça ile ovalamalısınız.

Eğer banyodaki paslı alan çok fazla ise bu yöntemler zorlu olabilir. Bu durumda marketlerde satılan pas sökücü kimyasallara başvurabilirsiniz. Ancak vaktiniz varsa doğal yöntemlerle hem fayanslarınızı hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Unutmayın, herhangi bir leke çıkarma önerisini uygulamadan önce her zaman, giysinizin etiketinde belirtilen yıkama önerilerini kontrol edin. Böylece istenmeyen bir sonuç almaktan kaçınmış olursunuz. Eğer güvenli bir şekilde elbisede pas lekesi nasıl çıkar konusunda emin olamıyorsanız, profesyonel birinden öneri veya yardım alabilirsiniz.

Eğer ipek, yün, deri, keten veya süet gibi narin kumaşlar veya astarlı giysiler söz konusuysa, bunları da profesyonel bir temizlemeciye, kuru temizlemeye götürmekte fayda var.

YURT GAZETESİ * HABER7