Patatesiniz Sizi Zehirlemesin Bu Hatayı Yapmaktan Vazgeçin

Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler arasında patateste yer alıyor. Peki patates buzdolabına konursa ne olur ?

Patatesiniz Sizi Zehirlemesin Bu Hatayı Yapmaktan Vazgeçin
Yayınlanma Tarihi : 15 Eylül 2021 20:23

Çok sayıda kişi buzdolabına hangi yiyeceklerin konup konmayacağını pek bilmiyor. Özellikle patates konusunda büyük bir hata yapılıyor. 

Patatesin buzdolabına konulmaması gerektiğini bilmeyen çok sayıda kişi onu buzdolabına koyuyor. 

Hürriyet'in derlediği habere göre: İngiltere'de kamu sağlığını korumakla görevlendirilen Foods Standards Agency (Yiyecek Standartları Ajansı), patatesin kesinlikle soğutulmaması gerektiğini söylüyor. 

The Mirror gazetesinin ajansın internet sitesinden aktardığı bilgiye göre; buzdolabına konmaması gereken en kritik yiyecek patates.

Çünkü buzdolabında saklandığında, patatesin içindeki nişasta şekere dönüşüyor. Pişirildiğinde ya da kızartıldığında şeker, aminoasit asparajin ile birleşerek, çok zararlı olduğu düşünülen ‘akrilamid’ kimyasalı üretiyor.  

PATATESTEKİ FİLİZLENME TEHLİKESİ

Patatesle ilgili tehlike elbette sadece bununla sınırlı değil. Filizlenmiş patatesin de tüketilmemesi gerekiyor. Çok sayıda kişi filizlenmiş patatesten ya yemek yapıyor ya da kızartma.

Oysa filizlenmiş patatesle yapılan yemekte de zehir tehlikesi oluşabiliyor.

Filizlenmiş patates konusundaki tehlikeye dikkat çeken Sözcü gazetesi'de bu konuda bir haber yayınlayarak şu uyarıları yapıyor.

Evdeki ısı sebebiyle tetiklenen büyüme güneş ışığı da söz konusuysa hızlanacaktır. Bu sayede filizlenen patates sanılanın aksine yüksek demir üretimiyle dikkat çeker.

3068247.jpg


Mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Bu kimyasal patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarlarda bulunur.

Özellikle içeriğindeki demirin fazlalaşmasıyla oldukça yararlı olabilir fakat güneşe maruz kaldığı için zararlı maddelerin oluşumu engellenemez ve bazı gıda zehirlenmelerini de beraberinde getirebilir. Bu yüzden filizlenen patatesleri tüketmek pek de sağlıklı bir seçim olmayacaktır. 

 Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi önerilmektedir. Bu patatesler filizlendikleri anda atılması gereken besinlerdir.

Evet patatesle ilgili derlediğimiz bilgiler bu şekilde. Ulusal Post olarak iki uyarımız var. Kesinlikle buzdolabına patatesi koymayın ve kesinlikle filizlenmiş patatesi tüketmeyin.

Patatesle ilgili bu bilgiler eğer hoşunuza gittiyse  arkadaşlarınızla paylaşıp mutlaka onların bilgilenmesini sağlayın.

Kaynak: Sözcü - Hürriyet - Ulusal Post

İlgili Haberler