Patateste zehir tehlikesi. Kimse dikkat etmemişti mutlaka kontrol edin

Bazı uzmanlar patates konusunda uyarıyor. Filizlenmiş patateslerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde filizlenmiş patates zehirlemektedir.

Patateste zehir tehlikesi. Kimse dikkat etmemişti mutlaka kontrol edin
Yayınlanma Tarihi : 09 Nisan 2022 23:04

Patates ne çok tüketiyoruz öyle. Kızartma, haşlama veya yemeklere ekliyoruz. Hamur işlerine de patates eklediğimiz çoğu zaman olmuştur. Ancak dikkat etmemiz gereken bazı önemli uyarılar var.

Çürümüş patates tüketilmemelidir.

Ezilmiş veya büzülmüş patateslerde öyle...

Şekerlenmiş patateslerde yemeğin lezzetini kaçırır ve zararlıdır. Eğer soğuk ortamda beklediyse patates üşüyecek ve şekerlenecektir. Şekerlenmesi demek zararlı hale gelmesi demektir.

Patateslerle ilgili en önemli uyarı ise filizlenmiş patateslerle ilgili olanıdır. Patates eğer filizlendiyse mutlaka çöpe atılmalıdır. Filizlenmiş sarımsakta bir sorun olmayacağı gibi filizlenmiş patateste büyük bir sorun vardır.

Peki ama neden filizlenmiş patates tüketilmemeli? Filizlenmiş patates tüketilirse ne olur? Beslenme uzmanları neden filizlenmiş patateslerin tehlikeli olduğunu düşünüyor? İhlas Haber Ajansı'nda yer alan bir haberde filizlenmiş patateslerin zararlı etkilerinden bahsedildi.

İşte filizlenmiş patatesi mutfağınızdan neden uzak tutmanız gerektiğine dair o bilgiler.

Filizlenen patatese dikkat
 
Doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, “Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin” diyerek uyarılarda bulundu.


Sofraların vazgeçilmez sebzesi olan patates, lif/ posa içeriği sayesinde tokluk hissine katkı sağlayarak sindirim sistemini destekler; C ve B vitaminleri, potasyum minerali ile de enerji verir.

TEHLİKE ÇOK BÜYÜK

Ancak patatesin faydaları kadar yanlış tüketiminin zararları da hayati önem taşıyor. Konuyla ilgili risklere dikkati çeken VM Medical Park Bursa Hastanesi Diyetisteni Beyza Köse, “İnsan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkileri olan patates, hasatından önce ve sonra depolanma sırasında yapılan hatalar sebebiyle besin zehirlenmelerine hatta bunlara bağlı ölümlere yol açabilir.Bitkiler; mantarlar, böcekler gibi dış faktörlerden kendilerini korumak için bazı toksik maddeler üretir. Hasat ve depolanmasında yapılan hatalarda (depolama sıcaklığı, hasat ve taşıma sırasında mekanik yaralanma, nem, havalandırma ve zararlı böcekler) bu toksik maddelerin artmasına sebep olur ve insan hayatını tehlikeye sokar. Patates içeriğinde de bu kimyasallardan solanin bulunur” dedi.

SARIDAN YEŞİL RENGE DÖNÜYOR


Depolama ve hasat sırasındaki hatalardan dolayı solanin miktarının artabildiği vurgusunu da yapan Diyetisyen Köse, şunları söyledi:

Güneş altında ya da yüksek neme sahip ortamda bekletilen patateste solanin miktarı artar. Solaninin artması, klorofil sentezini uyararak patatesin sarıdan yeşil renge dönmesine sebep olur. Solanin miktarı arttıkça yeşillenmeyle birlikte zehirlenme etkiside oluşur. Bu yüzden üzerinde yeşil lekeler/ filizler oluşan patateslerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Nemsiz, ışık olmayan serin yerlerde saklanmalıdır. Solanin zehirlenmelerinin belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal, mide krampları, boğaz yanması, baş ağrısı ve baş dönmesidir.

ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

Ciddi zehirlenmeler, ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle patatesleri güneş altında çok uzun süre bırakmamaya, yeşillenme gördüğünüzde tüketmemeye, pazarda, markette alışveriş yaparken aldığınız patatesleri tek tek kontrol edip yeşillenmiş olanları asla satın almamaya dikkat etmelisiniz. Eğer farkında olmadan yeşillenmiş patates tükettiyseniz ve bahsettiğimiz belirtileri görmeye başladıysanız acilen doktora başvurun. Ramazan sofraları açısından değerlendirdiğimizde de patatesli pişmiş yemeklerin ortalama 3-4 günden fazla tüketilmemesi önem arz ediyor.  

Görüldüğü gibi filizlenmiş patates tüketmek oldukça tehlikelidir! Bu yüzden sofranızdan uzak tutmakta fayda bulunmaktadır. Arkadaşlarınızı da filizlenmiş patates konusunda uyarmayı sakın ihmal etmeyin

İlgili Haberler