Patlıcan yemeği yaparken kararmaması için işe yarar mutfak sırrı

Patlıcan kızartması veya patlıcan yemeği yaparken kararmasını önlemek aslında çok kolay. Sadece bir kaç usta aşçının bildiği bu sırrı denemeniz yeterli

Patlıcan yemeği yaparken kararmaması için işe yarar mutfak sırrı
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2022 17:53

Patlıcan yaz sebzeleri arasında sevilen bir sebzedir. Özellikle kızartması veya yemekleri çok sevilmektedir.

Hayatımızın her alanında bulunan patlıcan uzun yıllardır İnsanlığın tükettiği sebzelerden biridir. Sayısız faydası bulunan patlıcan açıkçası sindirim sistemi için daha faydalı bir sebze.

KARARMA SORUNUNA SON

Patlıcan yemekleri yaparken en önemli sorunlardan biri de patlıcanların kararması sorunudur. Ancak üzülmeye hiç gerek yok. Patlıcanların kararmasını önlemek çok basit. Sadece bir kaç küçük püf noktayı bilmek gerekiyor.

LİMONLUN SUDA BEKLETİN

Evet şaşırtıcı ama gerçek. Doğradığınız ya da kesmiş olduğunuz patlıcanları bir kap içerisinde limon sıkılmış ve biraz da tuz eklenmiş soğuk suyun içerisinde bekletmek gerekiyor.

Limonlu patlıcanların kararmasını önleyecektir. Tuz da patlıcanın acısını alacaktır. 

Ayrıca yeterince suda bekletilen patlıcanlar sonrasında mutlaka süzülmeli ve kurutulmalıdır. Bu yöntem sayesinde patlıcanlar kızartma aşamasında da yağ çekmeyecektir.

Patlıcanın bir kaç önemli faydası.

En az muz kadar lif içermesi nedeniyle hazımsızlık sorunuyla mücadele eder. Patlıcan kalp çarpıntısı ve stres yaratan hastalıklardan koruyarak insanı sakinleştirir. Patlıcanın vücuttan ödem atan bir besin olduğu biliniyor. Patlıcan aynı zamanda harika bir idrar söktürücüdür.

PATLICAN KAVURMASIYLA KABIZLIĞA SON

Bir çok beslenme uzmanı bu sırrı vermiyor. Zeytinyağlı patlıcan kavurması yaparsanız kısa sürede kabızlık sorunun ortadan kalkacağını göreceksiniz.

PATLICAN KAVURMASI İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

 

malzemeler 2 adet patlıcan 2 adet kapya biber 1 adet soğan 3 diş sarımsak karabiber- pulbiber -tuz

Yapılışı için tarifi izleyebilirsiniz

 

 PATLICAN SAPINI ATMAYIN

Patlıcan sapını da bugüne dek çöp sanıp atıyorduk. Oysa pek bilinmeyen bazı faydaları çıktı. Milliyet gazetesinde yayınlanan bir haberde; Patlıcan sapının kaynatılıp içilmesi durumundaki faydalarına yer verildi.

Patlıcan sapını kaynatıp içmek neye iyi gelir?

Stres, yorgunluk ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkları önler. Kemiklerin genişlemesini sağlar. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan patlıcan sapı, vücutta bulunan tüm toksinlerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede karaciğerde toksinlerin birikmesini önler ( Milliyet - Ulusal Post )