Pek Bilinmeyen bir süper tarif. Ayvayı tereyağında pişirip yerseniz..

Ayvayı tereyağında pişirip tüketmenin pek bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı! Bu süper iki besin birleşince bakın ne işe yarıyor!

Pek Bilinmeyen bir süper tarif. Ayvayı tereyağında pişirip yerseniz..
Yayınlanma Tarihi : 08 Kasım 2021 23:16

Özellikle kış aylarında sevilerek tüketilen meyveler arasında yer alan ayva tam bir mide dostu meyve. Ayvanın bilinmeyen bir çok faydası bulunuyor elbette.

Sabah gazetesi Ayvanın yararlarıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri sıralayan bir haber yayınladı. Yayınlanan bu haberde ayvanın faydalarına da yer  verildi.

Damar sertliğine iyi geldiği belirtilen ayvanın aynı zamanda karaciğer dostu olduğuna da dikkat çekildi. Tansiyonu düşüren ayvanın aynı zamanda da sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Ayva hakkındaki en şaşırtıcı bilgi ise tereyağında pişirilip tüketilmesi.

Tereyağında pişirilen ayva  tüketildiğinde  öksürük sorununa  iyi geliyor. Bronşite te iyi gelen ayva aynı zamanda nefes sorunlarını da ortadan kaldırıyor.

TEREYAĞINDA AYVA NASIL PİŞİRİLİR?

Peki tereyağında ayva nasıl pişirilecek? 

Ayvanın çekirdekleri çıkarılır ve küp küp ayvalar dilimlenir. Ardından  bir tavaya tereyağı eklenir. Tereyağı eriyince küp küp doğranan ayvalar ilave edilip karıştırılır. Ayvalar yeterince yumuşayıncaya kadar önlü arkalı bir şekilde kızartılır. Kızarmış olan ayvaların üzerine pekmez ilave edilerek 5 dakika daha kısık ateşte pişirilerek rahatlıkla tüketilebilir. 

Deneyecek herkese şifa olsun..