Pekmezin üzerinde köpüklenme varsa dikkat! Eğer Kavanozdaki pekmez bozulursa..

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden biri olan Pekmezle ilgili korkutan uyarı... Bir çok kişi görmezden geliyordu..

Pekmezin üzerinde köpüklenme varsa dikkat! Eğer Kavanozdaki pekmez bozulursa..
Yayınlanma Tarihi : 23 Eylül 2021 00:32

Günlük 1 kaşık pekmez yemenin sayısız faydası bulunuyor. En büyük faydası bağışıklık sistemine katkı sağlaması.

Genellikle yaz aylarında yapılan pekmezin saklanma koşulları büyük önem taşıyor. Bozulan pekmez zehirlenme başta olmak üzere bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Eğer pekmezin üzerinde köpüklenme oluşmuşsa o pekmezi dökmeniz gerekmektedir. O pekmez bozulmuştur. Ve sağlığınıza zararlıdır.

Haber7'nin derlediği bilgilere göre: Pekmezin bozulduğunu anlamak için bazı yöntemler var.

Peki Pekmezin bozulduğunu nasıl anlarız?

Pekmezin bozulduğunu anlamanın tek yolu değil birden çok yolu vardır. Evre evre olan bu yolların hepsi farklı şekillerde ortaya çıkar. Bozulma ilk etapta kavanozdaki pekmezin köpüklenmesiyle ortaya çıkar. Eğer pekmezi sıcak veya nemli ortamda saklıyorsanız bir süre sonra üzerinde köpüklenmeler olması kaçınılmazdır. Genellikle açık kahverengi veya sarı renkte olan bu köpük kavanozda bulunan pekmezin tüm üstünü kaplayacak şekilde oluşur.

Bu şekilde oluşan köpükler tehlikelidir ve farkedildiği anda  gereği yapılmalıdır. Bu köpükler bakteri üreterek pekmezin bozulmasına neden olur.

 

Eğer zaman içinde fark edilmezse bakterilenme durumu artar ve pekmezin rengi daha da koyulaşmaya başlar. Pekmezin bozulduğunu kavanoza bir kaşık batırıp çıkarttığınızda açık kahverengi bir tabakanın kaşığın üstünde kaldığını gördüğünüzde anlarsınız. Bu renk çok koyu bir kahverengi hatta siyaha dönük bir renktir.

Öte yandan Pekmezin bozulduğunu anlamanın bir diğer yolu da pekmezin bulunduğu kavanoz veya şişeyi çalkalamaktır.

Eğer Çalkaladığınızda pekmez önceki halinden çok daha fazla yoğun kıvamda görünüyorsa ve çalkalamakta zorlanıyorsanız bu şekilde de pekmezin bozulduğunu anlayabilirsiniz.

Ayrıca Dibindeki tortu kalınlaşmışsa da bozulduğunu gösterir. Bir başka yöntemse kokusu ve tadındaki ekşimsiliktir.

Sayısız faydası olan pekmezi bozulmadan tüketmek büyük önem taşımaktadır.

Pekmez nasıl saklanmalıdır?

Uzmanlara göre Evde yapılan pekmez güneş ışığı almayan ve oda ısısında saklanmalıdır.

Ayrı yeten Marketten alınan raf ömrü uzun olan pekmezin ise kapağı açıldıktan sonra buzdolabında bulundurulmalıdır.

Ve Pekmez yüksek ısıya maruz kalmamalıdır

EV YAPIMI PEKMEZ NE KADAR SÜRE BOZULMAZ?

Evde yapılan organik pekmez yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arası dayanabilir ve yukarıdaki saklama koşullarına uygun bir şekilde saklanırsa bozulmadan muhafaza edilebilir.

GERÇEK PEKMEZ NASIL ANLAŞILIR?

Pekmezle ilgili işe yarayacak başka bir bilgi de gerçek pekmezin nasıl anlaşılacağıdır. Bunun içinde yapmanız gereken çok basittir. Bir bardağa pekmez aldıktan sonra üzerine su ekleyin. Pekmezin rengi suya karışır ve rengini suya verirse o pekmez gerçektir. Ancak suyu dökerken pekmez bardağın dibine toplanırsa o pekmez gerçek değildir. 

Pekmezle ilgili derlediğimiz bu bilgiler hoşunuza gittiyse sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların da yararlanmasını  sağlayabilirsiniz.