Poğaça Yiyen Herkesi Büyük Bir Tehlike Bekliyor , Bir Daha Asla Yemeyeceksiniz

Poğaça Türk mutfağının en çok sevilen hamur işlerinden biri. Ancak onunla ilgili korkutan bir uyarı var.

Poğaça Yiyen Herkesi Büyük Bir Tehlike Bekliyor , Bir Daha Asla Yemeyeceksiniz
Yayınlanma Tarihi : 09 Eylül 2021 19:16

Poğaça en çok sevdiğimiz yiyeceklerden. Bir tepsi bile olsa hayır demeyecek insanlar var.

Özellikle kahvaltı öğünde Poğaça yemeyi alışkanlık haline getirenlerin sayısı çok fazla. Ancak Poğaça lezzetli olduğu kadar çokta zararlı bir yiyecek.

Uzmanların bu konuyla ilgili çok önemli bir uyarısı var. Öğrendikten sonra ağzınıza bir daha poğaça sürmeyebilirsiniz.

İhlas Haber Ajansı bugün servis ettiği haberde Poğaça yemenin büyük tehlikelerini gözler önüne serdi.

Uzman Diyetisyen Esra Çelakıl, iş yoğunluğu sebebiyle kahvaltıya zaman ayıramayan veya sabah kargaşası sebebiyle çocuklarının çantasına poğaça koyup okula göndererek çocuğunun en önemli öğününü poğaça ile geçiştiren velilere uyarılarda bulundu. Çelakıl, gizli şeker kaynağı olan poğaça ile vücuda fazladan şeker ve yağ yüklendiğini vurguladı.

Bir poğaçada 10 küp şeker, bir simitte de 22 küp şeker bulunduğuna dikkati çeken Diyetisyen Çelakıl, sabahları en az iki poğaça yiyen kişinin damarlarında bulunan kanda tortulaşma oluştuğunu ve kılcal damarların tıkandığını vurguladı.

Diyetisyen Çelakıl, gizli şeker kaynağı olan poğaça, simit, ekmek, pilav ve meyvelerin vücutta çok fazla şeker ve glikoz birikime sebep olduğunun altını çizdi.

Diyetisyen Çelakıl, yaptığı deneysel ile gizli şeker kaynağı olan ürünlerin tehlikeye yol açtığını gözler önüne serdi. Bir poğaçada bulunan 10 küp şekeri su dolu bir bardağın içerisine koyan Diyetisyen Çelakıl, suda oluşan tortunun aynısının kanda da oluştuğunu belirtti. Poğaça yiyen kişilerin vücudunda oluşan yağ oranını gösteren replikayla örnek veren Diyetisyen Çelakıl, “Günde 2 poğaça yiyen kişinin vücudunda 20 günde 2 buçuk kilo yağ birikimi olur” dedi.

Çok sayıda kilo verme problemi olan kişilerin geçmişlerine bakıldığında yoğun olarak hamur işi tükettikleri ve poğaça gibi yiyecekleri tüketme alışkanlıkları olduğu görülüyor.

Hepinizin poğaça sevdiğinizi biliyoruz , ancak onu tüketirken dikkatli olmanızda fayda var.