Protein zengini 4 besin! Kırmızı Et tüketmeyenlere alternatif

Bazı kişiler kırmızı et tüketmek istemez. Bu kişilere özel Protein zengini 4 besin önerimiz var.

Protein zengini 4 besin! Kırmızı Et tüketmeyenlere alternatif
Yayınlanma Tarihi : 10 Ocak 2022 14:58

Herkes et tüketmek  istemez. Kimileri bu karara saygı duymasa da insanların tercihleri tartışılamaz. Protein sadece kırmızı ette bulunmuyor. Hayvansal gıdalarda bulunan besinlere alternatif olacak yiyecekler de bulunuyor.

Kırmızı et ile süt ve süt ürünlerinin faydaları saymakla bitmez. Bu ürünler protein zenginidir. Ancak et tüketmek istemeyenlerin veya tüketemeyenlerin sayısı hızla artıyor. Protein vücudumuz için önemli bir şeydir. Proteini hayvansal ürünler haricinde baklagillerden de elde edebiliriz. 

Akşam gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde protein zengini besinlere yer verildi. 

896388-001.jpg

Baklagiller açısından bakıldığında '' Yeşil mercimek, fasulye, bakla, börülce'' gibi besinler proteinler açısından zengin besinlerdir.

Et tüketmek istemeyenler ayrıca kalsiyum zengini sütten de faydalanabilirler. Et tüketmek istemeyenler bol bol süt içebilirler. 

Yine kırmızı et tüketmeyenler ancak protein ihtiyacı olanlar en ucuz protein deposu yumurtadan  da faydalanabilirler. Yumurta doyurucu olması nedeniyle tercih edilen yiyeceklerin başında gelir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların mutlaka tüketmesi önerilir. 

Yoğurt sindirim sistemi dostu bir yiyecektir. Protein açısından da zengin olan yoğurt özellikle kilo vermek isteyenler için de harika bir öğündür. 

Kırmızı  Et Yerine Geçen Diğer Besinler

Öte yandan Ulusal Post'un derlemesine göre kırmızı et yerine geçecek başka besinler de bulunuyor. Mantar besin değeri yüksek bir besin olmasıyla bilinir. Mantar türleri arasındaki istiridye mantarı tadıyla bile kırmızı et kadar değerli bir yiyecektir. Kuruyemişler arasında yer alan ''badem, fındık ve ceviz'' gibi besinler de et yerine tüketilebilecek yiyeceklerdir. Ayrıca soya ve peynir gibi ürünler de et yerine geçen besinler arasında yer alır. 

İlgili Haberler