Saç Bakımında Kullanılan En Faydalı Bitkisel Yağlar

Saçlarımızın bakımlı olması, canlı görünmesi, güzel kokması özellikle biz kadınlar için büyük bir önem taşır.

Saç Bakımında Kullanılan En Faydalı Bitkisel Yağlar
Yayınlanma Tarihi : 05 Kasım 2021 01:58

 Bu nedenle sık sık internetten, dergilerden, televizyondan duyduğumuz saç maskeleri, şampuanlar, saç kremleri, bakım yağlarını deneyip dururuz.  Falan kişi şunu sürmüş filan kişi şunu kullanmış diyerek bir çok yönteme başvururuz.  Bu yöntemlerin başında da bitkisel yağlar gelmektedir. Bitkisel yağlar gerek maskelerin içinde gerekse direkt olarak saça uygulanabilmektedir.

Başlıca Saça Fayda Sağlayan 15 Bitkisel Yağ

1) Lavanta Yağı

2) Keten Tohumu Yağı

3) Defne Yağı

4) Ceviz Yağı

5) Fındık Yağı

6) Hindistan Ceviz Yağı

7) Kayısı Çekirdeği Yağı

8) Susam Yağı

9) Hint Yağı

10) Tatlı Badem Yağı

11) Isırgan Tohumu Yağı

12) Biberiye Yağı

13) Çörek Otu Yağı

14) Zeytinyağı

15) Sarımsak Yağı

Peki Bu Yağları Nereden Satın Alabilirsiniz?

Yaşadığınız yerdeki herhangi bir aktardan bazı market zincirlerinden, güvenilir internet alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Aktardan satın alacaksanız aktarınıza almak istediğiniz yağ konusunda danışabilir. Ne için kullanmak istediğinizi açıklayarak yol göstermesini isteyebilirsiniz.

Yağları Nasıl Saklamalısınız?

Bitkisel yağlar uzun süre saklanabilecek ürünlerdir. Ancak yine de doğallıklarının bozulmaması için bazı kullanım koşulları dikkate alınmalıdır.

Satın alındığında kutu içerisinde cam bir şişeyle karşılaşırsınız. Şişeyi daima kutu içerisinde saklamaya özen göstermelisiniz.

Eğer kutu yırtıldıysa veya kaybettiyseniz kapağı olan bir dolapta saklamalısınız.  Şişe kapağını da daima kapalı tutmalısınız.

Yağları Saçınıza Nasıl Uygulamalısınız?

Her bitkisel yağın kullanım gerekçeleri ve içerik yapısı farklıdır. Bu nedenle iyice araştırma yapmadan uygulamaya geçmemenizde fayda var.  Ancak genellikle saça uygulanan yağlar ya şampuanlara karıştırılarak ya da direkt olarak saça sürülerek kullanılmaktadır.

Bitkisel yağlarınızı evde rutin yaptığınız saç bakım maskelerinizin içinde de kullanabilirsiniz.

Maskelerinizin içerisinde bitkisel yağ kullanırken özellikle de birden fazla yağı karıştırarak kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız faydalarını görsek de bitkisel yağlar kimyasal tepkimeye girebilecek ürünler olduğundan kullanacağınız yağın içeriğinde ne olduğundan emin olmadan kullanmayın öncelikle yağın içerisindeki madde ya da maddelere alerjiniz var mı varsa ne gibi sonuçları olur ?  mutlaka doktorunuza danışıp onun onayını aldıktan sonra kullanıma geçin.