Sağlıklı ve de doğal, evde elma sirkesiyle Evde Doğal Yumuşatıcı tarifi

Pek çoğumuz evlerinde marketlerden aldığı kimyasal yumuşatıcıları kullanıyoruz. Ancak bu kimyasal maddeler gerçekten iyi bir seçim mi? Elma sirkesiyle doğal yumuşatıcı tarifi

Sağlıklı ve de doğal, evde elma sirkesiyle Evde Doğal Yumuşatıcı tarifi
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 18:02

Güzel kokusu ile cezbeden bu yumuşatıcılar içerisinde birçok kimyasal bulunuyor. İçeriğinde bulunan bu kimyasallar özellikle çocuklar için alerjik pek çok etki yaratıyor. Kullandığımız hoş kokulu yumuşatıcılar kıyafetlerimiz aracılığı ile bize zarar veriyor.

Özellikle bu kişiler bebekler ve küçük çocuklar ise bundan mutlaka kaçınılmalıdır. Yapılan bilimsel  araştırmalar sonucunda küçük çocukların hormonel dengesini de bozduğu kanıtlanmıştır. Tüm bu zararlarından dolayı en ideal seçenek ise evde doğal yumuşatıcı yapmak olacak.

 

Üstelik yapımı da oldukça basit. Gerekli malzemeler şu şekilde;

• Elma sirkesi 

• 15, 20 damla aromatik yağ 

• Karbonat 

• 200 ml sıcak su

 

Yapımı, 3 Litrelik bir kaba sirke, karbonat ve suyu ekleyiniz. Kimyasal etkiledim nedeni ile oluşan kabarcıkların inmesini bekleyiniz. Ardından bu karışımı cam bur kavanoza ekleyerek içine aromatik yağ ekleyip çalkalayınız. Her yıkama da kavanozu çalkalayın ve 4,5 kaşık eklenmesi yeterli olacaktır.