Sahurda Tarhana Çorbası içilmemeli kimse pek bilmiyordu

Sahurda Tarhana Çorbası içmeyin nedenini bugüne dek pek kimse dile getirmemişti..

Sahurda Tarhana Çorbası içilmemeli kimse pek bilmiyordu
Yayınlanma Tarihi : 02 Nisan 2022 23:40

Sahurda daha doyurucu yemekler tercih ediliyor. İftarda Tarhana çorbası içebilirsiniz bunda bir sakınca yok. Ancak Sahurda Tarhana çorbası içmemelisiniz.

TARHANA PEK BESLEYİCİ DEĞİLDİR

Tarhana Çorbası pek besin değeri yüksek bir çorba değildir. Tarhana çorbası doyurucu olmadığı gibi gün içerisinde de acıkmanıza neden olabilir. Tarhana çorbasının daha önce yapılan bir açıklamada hastalara da verilmemesi gerektiği belirtilmişti.

İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre; Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Anadolu mutfağının vazgeçilmezi tarhana çorbasının bebek ve çocuklar için besleyici değerlerinin yetersiz olduğunu belirterek, hastalara da bu çorbanın içirilmemesi gerektiğini söyledi.

İFTARDA PEKİ TARHANA ÇORBASI YERİNE NE YENİLEBİLİR?

İftarda aslına bakılırsa çorba yerine kahvaltı ürünleri tercih edilmeli. Bol protein ağırlıklı beslenilmeli. Örneğin yumurta tüketilmeli: Evet haşlanmış yumurta, salata malzemelerinden salatalık, domates bolca yeşillik rahatlıkla tüketilebilir.

Aynı zamanda ekmek yerine de ceviz tüketilmesi öneriliyor. Ekmek çabuk acıkmanıza neden olacaktır.

Peynir tüketirken ise tuzlu olmamasına dikkat etmek gerekiyor. 

Ayrıca uzmanlara göre sahurda beslenirken konserve gibi hazır yiyeceklerden de uzak durmakta fayda var.

Sahur sofranızda yer açmanız gereken besinler arasında ızgara veya söğüş et te yer alabilir. Ya da yanında zeytinyağlı yemeklerle mevsim meyveleri.. Ekmek illa yemek istiyorsanız tam buğday ekmeğinin tercih edilmesi öneriliyor. Yoğurt ve kefir gibi içeceklerin de sofrada yer alması gerektiği konusunda öneride bulunuluyor.