Salçanız artık küflenmeyecek! Bir yemek kaşığı üzerine ekleyin korumaya yeterli oluyor

Salça Türk mutfağında yapılan yemeklerde çokça kullanılıyor! İster acı biber salçası yapın ister domates salçası ama mutlaka küflenmemesi için bu sırrı uygulayın

Salçanız artık küflenmeyecek! Bir yemek kaşığı üzerine ekleyin korumaya yeterli oluyor
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2022 02:09

Ulusalpost.com/ Salça, Yüzyıllardır Türk mutfağında çokça tüketilen besinlerden biridir. Yapıldığı yemeğe lezzet katan salça iki türlü daha çok tercih edilir. Acı biber salçası ve domates salçası.

Salçalar nedendir bilinmez çabuk küflenen besinler arasında yer alır. Özellikle marketten alınan salçaların evde yapılanlara göre çok daha hızlı küflendiği görülmüştür.

KÜFLENMEYE ARTIK SON!

İster evde yaptığınız salça olsun isterseniz dışarıdan aldığınız salça olsun artık küflenmeyecek. Çok sayıda usta aşçının uyguladığı bir yöntemden bahsedeceğiz.

Salçanın küflenmemesi için yapmanız gereken aslında çok basit.

Salça kavanozunun kapağını açıp yemekte kullandıktan sonra mutlaka üzerine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin ve iyice yayın. Ardından tekrar kavanoz kapağını sıkı sıkıya kapatın.

Bu yöntem sayesinde salçanız küflenmeyecek ve ömrü çok daha uzun olacaktır.

thumbs-b-c-438e0007fb141d885e9d79abe426d79c.jpg

Dip Not: Salçanızın kapağını açtıktan sonra sakın dışarıda bekletmeyin ve mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Özellikle kapağı açıldıktan sonra dışarıda bekletilen salçalar zamanla bozulur ve zararlı bakteriler üretmeye başlar. Bu durumdaki bir salçayı yemeklerinize eklemeniz durumunda da besin zehirlenmesi sorunuyla karşı karşıya kalırsınız.

KÜFLENMİŞ SALÇA TÜKETİLİR Mİ?

Bir başka önemli soru ise küflenmiş salçanın tüketilip tüketilmeyeceği. Bu konuda lezzet.com.tr üzerinde dikkat çeken bir bilgi paylaşılmış ve şu ifadelere yer verilmiş.

 Küflenmiş salça, başka belirtiler yoksa bozulmamış sayılır. Yani üzerindeki küfler alındıktan sonra yiyebilirsiniz.

Ancak yine de salçanızın küflenmemesi için siz zeytinyağı yöntemini deneyin! Böylelikle içiniz rahat etmiş olacaktır. 

İlgili Haberler