Salçanız küfleniyor diye üzülmeyin 1 yemek kaşığı ekleyince aylarca korumaya yetiyor

Salçanın küflenmesi rahatsız edicidir. Usta aşçılar salça küflenmesinden kurtaran yöntemleri sıraladı

Salçanız küfleniyor diye üzülmeyin 1 yemek kaşığı ekleyince aylarca korumaya yetiyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Kasım 2022 22:33

Marketten alınan salçaların çabucak küflenmesi rahatsız edici bir sorundur. Haberciniz.biz sitesinde yayınlanan bir içerikte; Salçanın küflenmesini önleyen püf noktalar paylaşıldı. Eğer sizlerin de salçanız kısa sürede bozuluyorsa bu püf noktalardan yararlanabilirsiniz.

Salça kısa sürede bozulan ve küflenen bir besin. Bu yüzden salçanın küflenmemesi için bazı püf noktaları bilmek gerekiyor.

Ancak salçadaki küfü engellemek sanıldığı kadar aslında zor değil.

Hatta yapılması gerekende çok basit.

Salçanın kapağı açıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı salçanın küflenmesini önleyecektir. Bu işlemi mümkünse her kullanımdan sonra tekrar edin.

Zeytinyağı salçanıza zarar vermeyeceği gibi aksine bozulmasını da önleyecektir.

Marketten alınan salçalar için bu işlemi yapacaksanız bu kez 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklemek yeterli olacaktır.

SALÇANIN BOZULMAMASI İÇİN AYRICA BİLMENİZ GEREKEN PÜF NOKTALAR

Salça muhakkak kuru ve serin bir alanda saklanmalıdır. Eğer hazır bir salça satın aldıysanız, teneke kutuda almış olduğunuz salçayı cam kavanoza aktarmalısınız. Bu işlem ile salça daha uzun ömürlü bir hal alacaktır. Salça satın alırken üzerinde yer alan son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekiyor.

EVDE SALÇA YAPANLAR DİKKAT

Öte yandan bazı ev hanımları da evde yapılan salçanın en az üç sene kullanılabileceğini söylüyorlar. Oysa buda çok yanlış. Hatta doğru değil.

Salçanın ömrü ne kadardır?

Ev yapımı biber salçası kaç yıl dayanır

Ev yapımı biber salçası 1 yıl gibi bir süre dayanırken kaynatma salçaların ömrü oldukça kısadır.

SALÇA SAKLARKEN BİLMENİZ GEREKEN BAŞKA BİR PÜF NOKTA

Öte yandan eğer marketten satın aldığınız salçayı saklamak istiyorsanız bu konuda da dikkatli olmalısınız.

Hazır salça satın aldıysanız bunları teneke kutuda saklamak yerine cam kavanozlara aktararak saklamaya çalışın.

SALÇADAKİ KURTLANMA SORUNU

Yemek.com sitesinde yayınlanan bir içerikte de salçada oluşan kurtlanma sorunundan bahsedildi. Eğer salçanız kısa sürede kurtlanıyorsa dikkat etmelisiniz.

Tıpkı reçel yaparken olduğu gibi salçayı pişirirken ve karıştırırken de mutlaka temiz ve kaynar su ile yıkanmış tahta kaşık kullanmalısınız. Metal kaşık kullanırsanız metalin içinde bulunan maddeler nedeniyle salça tepkimeye girebilir ve yapısı bozulabilir. Bu da salçanın kısa süre içinde küflenmesine neden olabilir.

KÜFLÜ SALÇA TÜKETİLİR Mİ?

Bir başka merak edilen soru da küflü salçanın tüketilip tüketilmeyeceği meselesi. Bu konuda Yeni Akit gazetesi küflü salçanın tüketilebileceğini iddia etmiş. Ancak küflü salçayı tüketirken dikkat edilmesi gereken bir kural var.

Küflü salça üzerindeki küfün alınmasının ardından tüketilebilir. Salçanın sadece üst katmanı küflenir. Küf içerdeki kısma nüfuz etmez. Bu yüzden küfü alındıktan sonra hiçbir sorun kalmayacaktır.

İlgili Haberler