Şeftali Çekirdeğini Çöpe Atmayın İşte Onunla Çözebileceğiniz Problemler

Yaz meyveleri arasında en sevilenlerden biri olan Şeftalinin çekirdeğini genelde çöpe atıyoruz. Oysa atmamak gerekiyormuş

Şeftali Çekirdeğini Çöpe Atmayın İşte Onunla Çözebileceğiniz Problemler
Yayınlanma Tarihi : 10 Ağustos 2021 01:55

Şeftali Çekirdeği Günümüzde çöpe atılan çekirdekler arasındadır. Genelde şeftalinin kendisini yer onu ise çöpe atarız.

Oysa Şeftali çekirdeğiyle çözülebilecek olan sayısız problem var: Onlardan bazılarını Milliyet gazetesi sıralamış.

Sizlerle şeftali çekirdeğiyle yapılacak şeyleri paylaşacağız:

SİNDİRİME İYİ GELİR

Şeftali çekirdeğinin bilinmeyen etkileri arasında sindirimi kolaylaştırması gelmektedir. Karın ağrısına iyi gelen şeftali çekirdeği midenin rahatlamasını sağlar ve ishali durdurur.

Ayrıca öksürüğü kesmek içinde kullanılır. Eski zamanlarda şeftali çekirdeğinin çiğnendiğinde diş ağrısını geçtiği belirtiliyordu. 

MİDE PROBLEMİNE ÇÖZÜM

Mide ve bağırsaktaki problemleri önlemek amacıyla şeftali çekirdeğini kullanabileceğiniz bir yöntem bulunuyor.

UYGULAMASI DA ÇOK BASİT

Bu yönteme göre şeftali çekirdeğini kırıp içindeki yemişi alın, yemişi döverek iyice ezin ve bir kaşık balla karıştırarak yiyin. Bir süre sonra problemlerinizin azaldığını farkedeceksiniz.

ÖKSÜRÜĞE KARŞI ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ ETKİSİ

Yine Milliyet'e göre Eğer sürekli öksürmekten şikayetçiyseniz şeftali çekirdeğinin içindeki yemişi kaynatın ve suyunu için. Bu yöntem sayesinde Öksürüğünüzün azaldığını siz de farkedeceksiniz.
 

AĞRI KESİCİ OLARAK KULLANILABİLİR

Şeftali çekirdeğinin bir başka faydası ise doğal ağrı kesici olması.

Özellikle baş ağrısına iyi gelen bu yönteme ilk olarak birkaç tane şeftali çekirdeği ezip suyunu çıkararak başlayın. Daha sonra çıkardığınız suyu bir tülbent yardımıyla süzün ve bu sıvıyı kulağınıza damlatın. Bir süre sonra ağrınız geçecektir.  

ŞEFTALİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Çekirdeğinin mucizelerinden bahsettik dilerseniz biraz da şeftalinin faydalarından söz edelim: Besin değeri açısından oldukça önemli bileşenlere sahip olan şeftali sağlıklı kemikler ve dişler için önemli bir kaynaktır.

Yaşlanma karşıtı olarak bilinen şeftali Sözcü'de yer alan göre sindirim sistemini de korumaktadır. Cilt sağlığı için büyük faydaları olan şeftali gebelikte te rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir..

Kaynak: Sözcü - Milliyet - Pembenar.com

İlgili Haberler