Şeker isteğinizi ortadan kaldırmak için en etkili besin

Canınız sürekli tatlı mı çekiyor? Şeker isteğinizi bastırmak aslında çok kolay. Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan, aşırı tatlı tutkunlarının hayatını kurtaracak önerilerde bulundu.

Şeker isteğinizi ortadan kaldırmak için en etkili besin
Yayınlanma Tarihi : 29 Ocak 2022 00:41

Bazı durumlarda şeker isteği can sıkıcı olabiliyor. Tatlı ihtiyacınız sizi rahatsız edebilir. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için ise dikkat etmeniz gerekiyor.

Sürekli olarak tüketilen şeker ileriki yaşlarda bir çok hastalığa sebebiyet verebilir. Devamında ise kilo problemi ortaya çıkabiliyor.

Şeker isteğinizi bastırmak için bilmeniz gereken bazı püf noktalar var. 

Dr.Gönül Ateşsaçan bu konuda herkesi ilgilendiren önemli bilgiler verdi. 

Dr.Gönül Ateşsaçan, şeker isteğinin kuru kaysı ile bastırılmasını istedi.

Şekerin yağın vücuttan doğru bir şekilde atılmamasının suçlusu yemekteki fazla şeker olduğunu ve yapılması gereken tek şeyin şekerin hayatımızdan çıkarılması olduğunu belirten Dr.Gönül Ateşsaçan, “Şeker olan gıdaları sıralayacak olursak; Tüm şekerli tatlılar, Çikolata, Beyaz un ile yapılmış tüm hamur işlerinde , kek, çörek, börek, Pirinç pilavı, Muz , Mısır, Patates, Havuç, Çok şekerli meyveler( incir, üzüm, kavun gibi)


Burada sözünü ettiğimiz şeker, bilmediğimiz şekerleri de içeriyor. Tatlı yersek , kan şekeri yükselir ve vücut insülin üretir. Kan şekeri ne kadar yükselirse, o kadar insülin üretilmiş olur ve bir o kadar da karbonhidratlar yağa dönüşür.” Dedi.

Öte yandan İhlas Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Dr.Gönül Ateşsaçan şeker yerine tüketilecek şeyleri de sıraladı. 


Şeker yerine hangi doğru karbonhidratları tüketmeliyiz?


Dr.Gönül Ateşsaçan daha sonra şunları söyledi; “Pirinç pilavı yerine , bulgur pilavı(az yağlı) Makarna yerine , kepekli makarna veya tam integral makarna, Şeker yerine , 2 kuru kayısı veya 1 adet hurma, Fındık yerine, leblebi, Beyaz ekmek yerine , çavdar, yulaf veya tam buğday ekmeği, Beyaz un yerine , tam buğday unu, Çok tatlı bir incir yerine, şeftali veya nektari, Kırmızı elma yerine , yeşil elma tercih etmeliyiz, Bir bardak portakal suyunun yerine, bir adet greyfurt


ŞEKERİMİZİN DÜŞTÜĞÜNÜ NASIL ANLARIZ?


Yemekten hemen sonra Canımız tatlı isterse, yemekten hemen sonra uykunuz mu geliyor, gün içinde başınız ağrıyorsa dikkat. Lütfen kan şekerinizi ölçtürün ve işlenmemiş karbonhidratları tüketiniz.”