Sezonu da açıldı! Tavuk kanadı yaparken yapılan hata! Besin zehirlenmesi tehlikesi

Mangal sezonu açılıyor. Kırmızı et pahalı olunca çoğu kişi tavuk kanadını tercih ediyor. Ancak yapılan bir hat mangal keyfinizi zehre dönüştürebilir

Sezonu da açıldı! Tavuk kanadı yaparken yapılan hata! Besin zehirlenmesi tehlikesi
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2022 19:08

Son dönemde kırmızı et fiyatlarına peş peşe gelen zamlar mangalda kırmızı et pişirmeyi imkansız hale getiriyor. Bu yüzden ilk tercihte kuşkusuz beyaz et oluyor. 

Tavuk kanadı pikniklerde çok fazla tercih ediliyor. Özellikle yaz aylarında mangal yapanların tercihi genelde tavuk kanadı oluyor. Tavuk kanadı pişirirken dikkat etmeniz gereken önemli bir uyarı var!

KANATLARI YIKAMAYIN

Tavuk kanatlarını mangala dizmeden önce çoğu kişi yıkıyor. Oysa bu tehlikeli bir davranış. Tavuğun yıkanması bakteri üretimine neden olur. Bakteri üreyen kanatları da mangalda yapıp tüketmeniz durumunda besin zehirlenmesi sorunu yaşayabilirsiniz. Günümüzde besin zehirlenmesi yaşayanların büyük bir bölümü tavuk tüketmekten bu sorunu yaşamaktadır. Yaz aylarında tavuk nedeniyle besin zehirlenmelerinin sayısında artış yaşanmaktadır.

Mangal yaparken bu yüzden siz siz olun sakın kanatları yıkamayın! Aksi takdirde zehirlenme problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Lezzetli Bir Mangal İçin Tavuk Kanadı Nasıl Yapılmalıdır?

Habertürk gazetesi tarafından paylaşılan bir içerikte mangalda tavuk pişirmenin püf noktaları anlatıldı. İşte Mangalda tavuk pişirirken bilmeniz gereken her şey!

MANGALDA TAVUK PİŞİRMEDE ÖN HAZIRLIK

-Mangalda tavuk pişirmenin birinci ve en önemli adımı; sağlıklı, uygun fiyatlı, lezzetli ve güvendiğiniz bir marka tarafından üretilen tavuk etini seçmektir.

-Mangalınızın yerden biraz yüksek ve alttan hava alabilecek orta büyüklükte olmasına dikkat edin.

-Alacağınız kömürün kaliteli olmasına özen gösterin.


-Kömürü rahat tutuşturmak için birkaç dal çırayı unutmayın.

-Mangal süresince kullanacağınız aletleri gözden geçirin (Maşa, ızgara, yelpaze, kesme tahtası vb..)

-Izgaranızı temizlemeyin.

-Tavuk etini daha da lezzetlendirmek adına önceden marine edebilir ya da soslayabilirsiniz. İçerisinde yağ, asit ve baharat olan her türlü sos tavuk etini marine etmek için idealdir.

MANGAL YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-Et ile kömür arasında yaklaşık 15 cm’lik bir mesafe bırakın. Bu mesafe etin yavaş yavaş pişmesini ve böylelikle daha sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlar.

-Tavuk etini mangal üzerinde yüksek ateşte uzun süre bırakmayın. Bu işlem zararlı maddelerin açığa çıkmasına neden olabilir.

-Küçük parçalı etler daha çabuk pişer, bu nedenle pişirme süresini azaltmak için küçük parçalı ürünler tercih edebilirsiniz.

Kömür iyice kor haline geldikten sonra yani kömür közleştikten sonra pişirme işlemine başlamak en sağlıklı yöntemdir.

-Yapılan en önemli yanlışlardan biri de etlerin yanmaya yakın pişirilmesidir. Dışı kabuklaşmış, içi pişmemiş etler sağlığa zararlıdır.

4088052.jpg

-Bakteri ürememesi için; çiğ etle pişmiş eti birbirine temas ettirmeden ayrı kaplarda muhafaza edin.

-Çiğ et için kullandığınız maşa ile pişmiş eti kullandığınız maşayı bir birinden ayrı tutun ayrıca et ürünleri ile sebzeleri ayrı ekipmanla kesmek en doğru yöntem.

-Et pişirirken en önemli nokta, suyunun içinde kalmasıdır. Eti çatalla çevirirseniz, içindeki suyu ateşe akar ve etin tüm lezzeti gider. Bunun için maşa yardımıyla etleri çevirmek gerekir.

-Etin bir tarafı pişmeden çevirme yapmayınız. Bu uygulama ile etleriniz daha sulu ve daha lezzetli olacaktır.

-Tavuk etlerinizi piştikten sonra servis yapmadan önce birkaç dakika dinlendirirseniz etin suyunun etin iç dokularına kadar dağılmasını sağlarsınız tabii bu da daha lezzetli bir sonuç elde etmenizi sağlar.

Evet tavuk kanadını mangalda pişirirken bilmeniz gereken her şey bu şekilde! Bu bilgileri aklınızın bir köşesinde bulundurun ve arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin! Böylelikle onlarda lezzetli mangal yapabilirler.

Kaynak: Haberturk.com

İlgili Haberler