Sirke İle Yapabileceğiniz Harika Temizlik Sırları, Her Biri Çok Etkili!

Sirke, doğal bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Evin bir çok yerini sirke ile temizleyebilirsiniz. İşte sirke ile temizlik yapabileceğiniz yerler.

Sirke İle Yapabileceğiniz Harika Temizlik Sırları, Her Biri Çok Etkili!
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2022 14:00

Sirke, bilinen en doğal antiseptik ve antibakteriyel yapıya sahip ürünlerin başında gelir. Genelde salatalara lezzet vermesi, turşu yapımında fermente aşamasını hızlandırması ve sebzeleri yıkamak için kullandığımız sirke, harika bir temizlik malzemesidir. 

Sirke, birçok kişinin temel temizlik malzemesidir. Ayrıca çocuk sahibi ve evcil hayvan sahipleri de çokça tercih eder. Çünkü kimyasal madde içermemektedir. 

Peki 'Sirke ile evin hangi bölgelerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz?' hep birlikte bir bakalım.

Mutfak

Temizlik malzemesi olarak kullanacağınız sirkeyi, mutfağınızda güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle krom, paslanmaz çelik ve fayans gibi yerleri silebilirsiniz.

Yağ Lekesi

Sikre, sadece yüzeysel temizlik için değil istenmeyen yağ lekeleri içinde birebirdir. Sitrik asit içeren sirke, yağ sökücü olarak da kullanılabilir. 

Buzdolabı

Sirke, buzdolabı temizliği içinde birebirdir. İstenmeyen leke ve kokuları kısa sürede yok edecektir. 

Tahta

Kesme tahtası, mutfak masası veya parkelerinizi de sirke ile gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz. Hem koku giderici hem de temizlik görevi görecektir. Üstelik çocuğunuz veya evcil hayvanınız için son derece güvenilirdir.

Sirke ile ayrıca camlarınızı da silebilirsiniz. Cam sileceğiniz suyun içerisine biraz sirke ekleyin ve iyice karıştırın. Bu suyla sileceğiniz camlarınız da ayna gibi parlayacaktır. Bir çok leke sirke sayesinde yok olacaktır.

Sirkeyle pencere önlerini de silerseniz evinize sivri sineklerin doluşmasını önlemiş olacaksınız. 

İlgili Haberler