Sirkeli Bez Yöntemi! Öğrenince herkes tuvaleti böyle temizliyor

Tuvalet temizliği en can sıkıcı yerlerden biridir. Ancak öğreneceğiniz bu sirkeli bez yöntemi sayesinde çok daha kolay temizlik yapabileceksiniz..

Sirkeli Bez Yöntemi! Öğrenince herkes tuvaleti böyle temizliyor
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2021 23:11

Bir evin en önemli iki yeri bulunur derdi büyük annem. Biri mutfak diğeri ise tuvalet. Misafirin oturma odasından daha çok baktığı iki yerdir buralar derdi.

Buraları temiz tutmak gerekir der ve bazı temizlik yöntemleri uygulardı. Geçtiğimiz günlerde de mynet tarafından paylaşılmış olan bir haber gözüme çarptı.

Sirkeli bez yöntemiydi. Açıkçası çok şaşırdım çünkü sirkeli bez yöntemini büyük annemde uyguluyordu. Peki nasıl yapılıyor bu sirkeli bez yöntemi? Ben de sizlerle paylaşacağım. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşın.

SİRKELİ BEZ NE İŞE YARAR?


Klozetinize sirke içeren bir bez koymak, kireçlenmenin çözümü olabilir. 

Kireç tortusu sadece sirke gibi asidik sıvılarla çözünebilir. Bunun için çamaşır suyu işinize hiç yaramaz. Yapmanız gereken bir beze birazcık temizlik sirkesi koyup klozetinize koymaktır. Bez bu işlem sayesinde sirkenin asidik bileşenini serbest bırakacak ve kireç tortusunu zaman içerisinde çözecektir. Bu yöntem hem kimyasal içermez hem de çevre dostudur.. 

Söz konusu uygulamayı yapacağınız en etkili saat gecedir. Geceleri tuvaleti az kullanırız. Bu yüzden bez sabaha kadar klozet içerisinde kalmış olur. Sirkenin emilmesi içinde oldukça fazla zaman geçmiş olur. Sabah uyandığınızda ise pırıl pırıl bir tuvaletle karşılaşırsınız :)

KLOZET İÇERİSİNDEKİ KARARMAYA KARŞI YÖNTEM

Klozet içerisindeki kararma içinde bir yöntem var. Yarım fincan kadar karbonatı ve yarım fincan sirkeyi klozete dökün. Sonrasında kabarcıklar çıkacaktır. Yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Ardından da tuvalet fırçası ile ovun ve sifonu çekin.

Haftada bir bu  işlemi uygularsanız pırıl pırıl bir klozetiniz olacaktır :)

Unutmayın ki klozeti parlatmak için en etkili yöntem karbonat ve sirkedir. Bunun haricindeki gereksiz kimyasallara hem boşuna para ödemiş olursunuz hem de sağlığınıza zarar vermiş olursunuz.

Bu temizlik sırrı hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla paylaşıp onların da  faydalanmasını sağlayabilirsiniz :)

Kaynak: Mynet - Ulusal Post - Derleyen Editör : Sadık Şimşek - Fotoğraf: unsplash