Soğan Soyarken Soğanı Tuzlarsanız Bakınız Ne Oluyor...

Soğan kullanmadan hemen hemen yemek yapmayız. Türk mutfağının vazgeçilmez sebzesidir Soğan. Ancak soyarken veya doğrarken göz yaşartır bunu engellemek ise çok basit.

Soğan Soyarken Soğanı Tuzlarsanız Bakınız Ne Oluyor...
Yayınlanma Tarihi : 13 Eylül 2021 01:16

Soğan olmadan salata veya açıkçası yemek pek yapılmıyor. Türk mutfağında yer alan çok sayıda yemek tarifinde soğan büyük bir yer tutar.

En az yağ kadar değerli ve önemli olan soğan faydaları çok fazla olan bir sebzedir. Fakat soğan soyarken genellikle herkesin karşılaştığı bir sorun vardır. O da soğanı soyarken meydana gelen göz yaşarması.

Oysa bu sorundan kurtulabilmek aslında çok basittir.

Akşam'da yer alan bir haberde soğan soyarken göz yaşarmasını  önlemenin yolları paylaşıldı.

Bunlar şu şekilde:

1. SİRKE YÖNTEMİ

Yemekte veya salatada kullanacağınız Soğanı doğramadan önce kesme tahtasına sirke dökmek gözün yanmasını önlemektedir

2. LİMON YÖNTEMİ

Yemeklik veya salatalık kullanılacak olan Soğanları doğrarken dişlerin arasına alınan 1 adet limon dilimi gözün yanmasını azaltır.

3. TUZ YÖNTEMİ

Doğrayacağınız Soğanı iyice tuzlayıp doğrarsanız gözleriniz yaşarmayacaktır.

4. BUZDOLABI YÖNTEMİ

Bir başka etkili yöntem ise Soğanın kabuklarını soyduktan sonra 10 dakika buzdolabında bekletmek. Bu işlem sonrasında soğanı doğrarken gözleriniz artık yaşarmayacak ve de yanmayacaktır.

5. EKMEK YÖNTEMİ

Tıpkı limon diliminde olduğu gibi Ağzınıza bir parça ekmek alıp tutun. Yapacağınız bu işlem sayesinde göz yakıcı enzimleri ekmek içinde toplayacaktır ve gözleriniz yaşarmayacaktır.

MİKRO DALGA YÖNTEMİ

Soymak ve doğramak istediğiniz soğanları mikro dalga fırına sürün ve 1 dakika sonra çıkarın. Bu işlemin ardından soyacağınız soğan artık gözünüzün yaşarmasına neden olmayacaktır.

Soğanla ilgili bu bilgiler hoşunuza gittiyse arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.. 

İlgili Haberler