Soğan ve Balı Karıştırıp Yerseniz.. Pek Çok kişi bunu bilmiyordu..

Soğan ve Bal ikisi de Türk mutfağının vazgeçilmezi. Peki bu iki harika besinin birleşince ne gibi faydaları var biliyor musunuz?

Soğan ve Balı Karıştırıp Yerseniz.. Pek Çok kişi bunu bilmiyordu..
Yayınlanma Tarihi : 15 Eylül 2021 12:30

Bağışıklık sistemi dostu olarak bilinen soğan en sevdiğimiz sebzelerden biridir. Kimileri soğanı kokusundan dolayı sevmiyor olsa da aslında oldukça faydalı bir sebzedir.

Soğanın başlıca faydaları arasında Bağışıklık  sistemini güçlendirmesi gelir. Bununla birlikte soğan enfeksiyon oluşumunu da engellemektedir. Ayrıca kalp sağlığına da iyi gelen soğan iyi bir kolesterol düzenleyicidir. 

Kansere karşı koruyucu kalkan görevi yürüten soğan,  içeriğindeki sülfür sayesinde de beyin sağlığını korur ve unutkanlığa iyi gelir.

Sindirim sistemine de faydası olan soğan anlayacağınız başlı başına bir mucizedir.. 

Bal ise enerji veren harika besinlerden sadece biridir. Cilt sağlığına iyi gelen balın düzenli tüketilmesiyle birlikte vücuttaki yararlı hücreleri artırdığı kanıtlanmıştır. Boğazı yumuşatarak öksürüğe de iyi gelen bal aynı zamanda harika bir Antibakteriyeldir.
 

İşte Bu iki mucize besin Soğan ve Bal birleşince ortaya harika bir iksir çıkmaktadır.

Akşam'da yer alan habere göre:  Bir soğanla ve bir yemek kaşığı bal ile hazırlayabileceğiniz soğan bal kürü kuru öksürüğe çare oluyor.

İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde vücut direncini artıran soğan vitamin deposu balla yan yana gelince ilaç oluyor. Soğan ve bal kürü grip hastalığında ve kuru öksürüğün tedavisinde önerilen bitkisel çözüm yollarından biridir.

ÜÇ SAAT BEKLETİLMELİ

Hazırlanışı oldukça basittir. Bir adet kuru soğanı iri şekilde doğrayın. Ardından üzerine bir yemek kaşığı bal koyup, bu karışımı bir kavanozun içinde en az 3 saat kadar sulanması için bekletin. Daha sonra elde ettiğiniz suyu için. Öksürüğünüze iyi gelecektir. Soğan vücuttaki enfeksiyonları gidererek bağışıklığı güçlendirirken bal içerdiği vitamin ve minerallerle güç ve enerji verir.


KARABİBER DE EKLENMELİ

Karabiber ve bal karışımının da en büyük faydası öksürük üzerinedir. Karabiber, kimi zaman farklı hastalıklardan dolayı meydana gelen öksürükleri önlemede, kimi zaman da farklı alerjik durumlarda meydana gelen inatçı öksürüklerin giderilmesinde çok büyük fayda sağlar. Bal ilave edildiğinde ise etkisini daha da artırmaktadır. Kaynar suyun içerisine çekilmiş karabiber ve bal ekleyerek karıştırın. Demlendikten sonra süzüp içebilirsiniz. 

Görüldüğü gibi balın harika faydaları var. Ve soğanın da öyle.. İkisinin birleşimiyle ise harika bir sonuç ortaya çıkıyor. Soğan ve Balla hazırlanan bu karışımı arkadaşlarınızla paylaşıp onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz..

İlgili Haberler