Son Dönemde Herkesin Peşinden Koştuğu Mor Simit Görücüye Çıktı

Simit Türk mutfağında büyükçe yer tutan lezzetlerden. Ancak son dönemde popüler olan Mor simit klasik simit severleri de şaşkına çevirmiş durumda

Son Dönemde Herkesin Peşinden Koştuğu Mor Simit Görücüye Çıktı
Yayınlanma Tarihi : 12 Ağustos 2021 02:30

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan simit hemen hemen herkes tarafından sevilen bir lezzet. Özellikle çay ve peynirle iyi giden simit uzun yıllardır kültürümüzde yer alan bir yiyecek.

Edirne'den gelen bir haber ise şaşkınlık yarattı. İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilen habere göre Edirne'de bir fırıncı mor ekmekten sonra ' Mor Misk' ürünüyle 'Mor Simit' üretimine girişti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fırın işletmecisi müşterilerin beğenisine sunulan Mor simite ilginin büyük olduğunu belirtti.. 

*************


Edirne'de, İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İhsan Kara tarafından geliştirilen ‘mor miski' kullanan Edirneli bir fırıncı, mor simit üretti. Prof. Dr. Kara, fırına giderek, müşterin beğenisine sunulan simitlerin tadına baktı.

3303604.jpg

Diyabetten hipertansiyona kadar birçok faydası bulunan simitler, eğer talep olursa üretilmeye devam edecek.

******************

Mor simidin günlük atıştırmaya çok uygun olduğunu vurgulayan Kara, müşterilere bu simitten ikram etti. Fırıncı Çin ise Edirne'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve talebe göre mor simit üretimini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

DAHA ÖNCE DE MOR BAKLAVA GÜNDEME GELMİŞTİ

Öte yandan Türkiye'de sadece Mor ekmek veya mor simit değil uzun bir süredir de Mor baklava satışa sunuluyor. 

3395960.jpg

Ankara'nın Akyurt ilçesinde geçtiğimiz yıl mor baklava üretimi başlamış sonrasında da bu akım Türkiye'nin dört bir tarafına yayılmıştı. 

Üretimi başlatan isim ise Akyurt ilçesindeki bir fırın işletmecisi olan Fatih Karakaş olmuştu. Yaptığı açıklamada daha önce üretimine başlamış olduğu mor ekmekten esinlenerek mor baklavayı üretmeye başladığını dile getirmişti. 

MORMİKS DOĞAL BİR GIDA MIDIR?

Son dönemde mor ekmek ve mor baklava gibi ürünlerin artmasıyla gündem olan Mormiks bu kez de simitle gündem gelince Ulusal Post olarak kısa bir araştırma yaptık. Mormiksle ilgili edindiğimiz bilgilere mormiks genelde mor sebze ve meyvelerden saflaştırılan bir besin bileşeni. Sağlığa herhangi bir zararı olmadığı gibi bilim insanlarınca yapılan açıklamalarda çokça faydaları olduğu tespit edilmiştir. Özellikle şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği ürünleri bu bileşenle hazırlamak mümkün olabiliyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı - Ulusal Post

İlgili Haberler