Son kullanma tarihi asla geçmeyen yiyecekler bir çoğu Türk mutfağında da var

Türk mutfağında da yer alan bazı yiyeceklerin nedendir bilinmez ama son kullanma tarihleri geçmiyor. Üstelik bu yiyeceklerin bir çoğu Türk mutfağında da çokça tüketilen besinlerden oluşuyor.

Son kullanma tarihi asla geçmeyen yiyecekler bir çoğu Türk mutfağında da var
Yayınlanma Tarihi : 25 Nisan 2022 19:35

Dünyada bazı yiyecekler nedendir bilinmez çok daha dayanıklıdır. Her ne kadar paketlerin üzerinde son kullanma tarihleri olsa da bu yiyeceklerin son kullanma tarihleri geçmemektedir. Yapılan araştırmalarda çoğu kez de bu gerçek kanıtlanmıştır.

Çok sayıda usta aşçı da bilimsel araştırmaların doğru olduğu yönünde açıklamalar yapmaktadır. 

Ancak hatırlatmakta fayda var. Son kullanma tarihleri bu yiyeceklerin geçmese de yine dikkat etmekte fayda var.

Örneğin güvenilir yerlerden ve markalardan almış olmanız gerekmektedir. Özellikle doğal ve organik bal bozulması imkansız olan besinlerden biridir. Ancak gidip marketten kalitesiz bir bal alırsanız o bal kısa sürede şekerlenir ve zehre dönüşür. Organik saf bir bal satın aldıysanız o balın uzun süre bozulmayacağına tanık olmanız mümkün olacaktır.

PEKİ SON KULLANMA TARİHİ GEÇMEYEN YİYECEKLER NELERDİR?

Şimdi sizlerle son kullanma tarihi geçmeyen ve uzun süre dayanan besinlerden bahsedeceğiz. Yeniçağ gazetesi tarafından da paylaşılan o yiyecekler sosyal medyada kısa sürede gündem olmayı başaran yiyeceklerden oluşuyor. Üstelik bir çoğu her gün soframızda olan besinlerden oluşuyor. 

Posta’nın haberine göre; Ürünlerin son kullanma tarihi geçtikten sonra birçok kişi onları çöpe atıyor. Son kullanma tarihleri ​​bazen yalnızca gösterge niteliğindedir. Bu tarihten sonra bal veya pirinç gibi bazı gıda maddeleri tüketilebilir durumda kalır. İsrafı önlemek için dolaplarınızda uzun süre tutabileceğiniz yiyecekler vardır. Bazı yiyecekleri son kullanma tarihleri geçmiyor.

İŞTE O YİYECEKLER:

Tuz

2383879.jpg

Bal

611946.jpg

Beyaz sirke

Kahve

1292466.jpg

Konserve ve turşular

Mısır nişastası

Şeker

693437.jpg

Baharatlar

Kaynak: POSTA GAZETESİ