Tarhana Çorbasıyla İlgili Şaşkına Çeviren Açıklama Hastalara Vermeyin

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Tarhana çorbası hakkında şaşırtan uyarı..

Tarhana Çorbasıyla İlgili Şaşkına Çeviren Açıklama Hastalara Vermeyin
Yayınlanma Tarihi : 13 Eylül 2021 22:43

Havaların soğumasıyla birlikte çok sayıda kişi kışlık hazırlıklarını yapmaya başladı. Bu hazırlıklar arasında Tarhana'da yer alıyor.

Yazdan hazırlanan Tarhanalar kış aylarında çorba olarak sofralarımıza geliyor. Anadolu mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan Tarhana çorbası hakkında ise şaşırtan bir uyarı geldi.

Genellikle hasta olduğumuz zaman çorba yapar içeriz. Büyüklerimiz bugüne kadar hep öyle yapmıştır.

Hasta çorbası da olarak bilinen çorbalar arasında gerek tavuk suyu çorbası gerekse de tarhana çorbası yer alır.

Ancak Tarhana çorbasıyla ilgili yapılan uyarı çok şaşırttı. İhlas Haber ajansı tarafından servis edilmiş bir haberde hastalara ve çocuklara tarhana çorbası verilmemesi gerektiğine  dikkat çekildi. Bunun nedenleri de sıralandı. 

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Anadolu mutfağının vazgeçilmezi tarhana çorbasının bebek ve çocuklar için besleyici değerlerinin yetersiz olduğunu belirterek, hastalara da bu çorbanın içirilmemesi gerektiğini söyledi.


Anadolu mutfağının vazgeçilmezi tarhana çorbası bebeklerin ilk ek çorbalarından biridir Tarhana çorbası, içerdiği domates, yoğurt , biber sebebiyle besleyici olduğunun akla getirir. Uzman Diyetisyen Işın Sayın ise tarhana çorbasıyla ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın içerisinde un barındıran tarhana çorbasıyla ilgili, “Evet, tarhanada domates ve yoğurt vardır, ancak beyaz un o kadar baskındır ki; 1 çorba kaşığı tarhanaya karşılık 1 su bardağı su bile bazen az gelir.

Gerçekçi olmak gerekirse yararlı içerikten çok, beyaz unun sakıncalarından söz etmek mümkün. Herkesin ezbere söylediği bir bilgiyi yıkmak zordur. Ancak tarhanayı daha sağlıklı hale getirmek için beyaz una biraz yakından bakmak gerekiyor. Düşünün ki; buğday tanesi kabuk, liflerinden, tüm faydalı kısmından ve hatta ruşeyminden ayrıştırılıyor, dövülüp öğütülüyor.

İçine beyazlatıcı kanserojen bileşikler ekleniyor. Böylece beyaz un elde ediliyor. Toplumda insulin direnci ve hipoglisemi sorunu çok yaygın. Bu hastalıkların tedavisine eklenen ilaçlar (oral antidiyabetikler ve/veya akarbozlar) beyaz un ile buluşunca; tedavi edici etkisi ortadan kalkıyor, ilaçların yan etkileri hortluyor. Dahası, 'tatlıyı bıraktım, sakinleştim' deseniz bile beyaz undan elde edilen bir çorba sinsice tatlı tat bile vermeden, kan glukoz seviyenizi olumsuz etkiliyor” dedi.

“HASTALARA TARHANA ÇORBASI VERMEYİN”


Nekahat dönemindeki hastalara verilen çorbalardan biri olan Tarhanayı geleneksel yöntemlerle pişirdiğinizde, çorbayı içtikten sonra bir takım rahatsızlıklar görülebileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Işın Sayın, “Toplumda geniş sayıda hastada, tarhanayı takip eden saatlerde:

Aniden şiddetli acıkma, tatlı veya unlu mamül tüketme arzusu, tahammülsüzlük, uyku bozuklukları, esneme nöbetleri, halsizlik, zihinsel bulanıklık, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, duygusal hassasiyet ve alınganlık, öfke kontrolünün elden çıkması gibi reaktif hipoglisemi ile uyumlu belirtiler de beraberinde hortlayabiliyor.

Reaktif hipogliseminizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak bu belirtilerin bir kısmı ortaya çıkabilir. Sadece insulin direnci ve hipoglisemide yanlış bir çorba değildir tarhana ve beyaz unlu çorbalar. Adet düzenleyici, antidepresan, kortizonlu ilaç tedavisi, menapoz ve polikistik over sürecindekiler için de, yatan hareketsiz hastalar için de, beyaz unlu çorbaların; ilgili durumlarla uyumsuz kimyaya sahip olduğu tartışılmazdır. Bebek ve çocuklar açısından da, besleyici değerinin yetersiz olduğunu söylemek zorundayım” diye konuştu.


“El emeği göz nuru tarhanalarımızı çöpe mi atacağız dediğinizi duyar gibiyim” diyen Uzm. Dyt. Işın Sayın “Elbette ziyan etmeden kurtarabiliriz. Beyaz unun kanda glukoza dönüşerek istenmeyen sonuçlara neden olmasını önlemek , geciktirmek, besin kalitesini artırmak üzere, kullanabileceğimiz ilave malzemeler ve pişirme tekniği geliştirebiliriz” ifadesini kullandı.

Sayın tarhana çorbasının nasıl pişirilmesi gerektiğini şöyle anlattı:

TARHANA ÇORBASINI DAHA SAĞLIKLI HALE GETİREBİLMEK İÇİN UYGULAMANIZ GEREKEN TARİF BU ŞEKİLDEDİR.


“Çok derin tencereye malzemeleri rastgele üst üste ekleyin ve el blendırından geçirip karıştırarak kaynatın. Piştikten sonra kaseye koyup üzerine 1 tatlı kaşığı ruşeym ekleyin. Ruşeymi pişirerek besin değerini düşürmeyin. İşte eklemeniz gerekenler: 1 çorba kaşığı kepek / tam buğday / tam çavdar unundan biri, 4 çorba kaşığı el yapımı toz tarhana, 5 su bardağı içme suyu , 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çay bardağı süt, 1 çorba kaşığı tepeleme kuru nane, 2 çorba kaşığı tereyağı,1 çorba kaşığı zeytinyağı,1 çorba kaşığı tuzsuz kırmızı biber salçası,1 çorba kaşığı tuzsuz domates salçası, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 çay kaşığı ucuyla kimyon.”

Tarhana çorbasıyla ilgili yapılan bu uyarıya bir çok kişi katılmasa da çok sayıda beslenme uzmanı Tarhana çorbası konusunda aynı görüşteler. Dikkate alıp almamak sizlere kalmış bu konuda bir tavsiyede bulunmamız mümkün değil. Haber içeriğindeki ayrıntılar İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilmiş ve söz konusu bilgiler uzman kişinin kendi görüşüdür. 

İlgili Haberler