Tavuk yada Kırmızı Et pişirirken yapılan pişirme hatası sağlığınızdan edebilir

Türk mutfağında tavuk veya kırmızı et çokça tüketiliyor. Ancak yapılan bir pişirme hatası her iki besini de zehirli hale dönüştürebilir.

Tavuk yada Kırmızı Et pişirirken yapılan pişirme hatası sağlığınızdan edebilir
Yayınlanma Tarihi : 03 Nisan 2022 15:39

Tavuk ve Kırmızı et mutfağımızda çokça tüketilmektedir. Bir çok kişi yaptığı yemekler içerisine ya tavuk ya da kırmızı et ekleyebiliyor.

Usta aşçılar ve beslenme uzmanları kırmızı etle tavuk konusunda herkesi uyarıyor.

Yapılan bir hata bu iki besinin de zehirli hale dönüşmesine yol açabilir.

Milliyet'te yer alan habere göre;  Birleşik Krallık Gıda Standartları Dairesi , tavuğun pişirmeden önce yıkanmasının zararlı olduğunu açıkladı. Sebebi ise oldukça basit.


Tavuğun üzerinde bulunan kampilobakter bakterileri tavuğu yıkadığınızda su damlaları yoluyla çalıştığınız alana, üzerinize ve etrafa yayılır.

Çiğ tavukta bulunan bu tür bakteri ciddi sinir hasarına ve komplikasyonlara neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar çiğ tavuğun paketinin açıldıktan sonra bir an önce pişirilmeye hazırlanması ve yıkanmaması gerektiğini vurguluyor.

AYNISI KIRMIZI ET İÇİNDE GEÇERLİ

Öte yandan aynı sorun Kırmızı et içinde geçerli. Kırmızı eti pişirmeden önce yıkamamak gerekiyor. Balık etinde balığı yıkamanın bir sakıncası olmadığı gibi tavuk ve kırmızı et ürünlerini yıkamak her iki besini de sakıncalı hale getiriyor.

DÜNDEN KALAN TAVUĞA DA DİKKAT

Dünden kalan tavuğun da tekrar ısıtılıp tüketilmemesi öneriliyor. Özellikle yaz aylarında gerçekleşen besin zehirlenmelerinin bir çoğu tavuk eti tüketiminden kaynaklanıyor. Günlük olarak taze yapacağınız yemeklerde kullanmanızda sakınca yok.

Özellikle tavuklu pilav yaptıysanız aynı gün tüketmeye dikkat edin.

Ertesi güne kalacak tavuklu pilavda zehirlenmeye yol açacaktır.

MANTAR DA YIKANMAMALI

Bazı usta aşçılar da mantarın yıkanmaması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü yıkanan mantarın besin değeri gidiyor ve lezzeti de kaçıyor. Bu yüzden mantarı bir kağıt havlu yardımıyla temizlemenizde fayda var.. Yıkanan mantar suyu içerisine çekiyor ve piştikten sonra çok daha lezzetsiz oluyor. 

İlgili Haberler