Tehlike Saçan Yiyecekler Tüketildiğinde Zehirliyorlar

Akşam gazetesi tehlike saçan yiyecekleri açıkladı! Alırken dikkat etmeniz gerekiyor yoksa zehirlenme tehlikesi var.

Tehlike Saçan Yiyecekler Tüketildiğinde Zehirliyorlar
Yayınlanma Tarihi : 13 Ağustos 2021 01:55

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması zehirlenmeleri de beraberinde getirdi! Hava sıcakken değil kışın da bazı yiyecekleri satın alırken dikkat etmek gerekiyor aslında.

Bu konuda da herkesi ilgilendiren önemli bir uyarı yayınlandı Akşam gazetesinde. Asitli içecekler ve işlenmiş gıdalarla ilgili aynı zamanda raf ömrü uzun olan besinlerle ilgili bir uyarıydı bu. 

*********

Marketten satın aldığınız cips ve kola gibi aynı zamanda da şekerli gıdaları satın alırken dikkat etmekte yarar var.. Ancak tehlike saçan yiyecekler sadece bunlar değil. Sırasıyla o yiyecekler de açıklanmış

PLASTİK AMBALAJLARDA MUHAFAZA EDİLEN BALIK SATIN ALIRKEN DİKKAT ETMEK GEREKİYOR..

Uzmanların uyarısına göre sardalya ve ton balığı gibi bir çok balık çeşidinin plastik ambalajlarda bulunması bir çok sorunun oluşmasına yol açıyor. Balıkların genellikle yağ içerisinde veya tuzlu su içerisinde bulunması gerekiyor. Bu şekilde bekletilen balıklar daha sağlıklı. Plastik sadece doğaya zarar vermediği gibi vücudumuza da zarar veriyor. Bu yüzden bir çok ülkede de yasaklanması için girişimler var 

*************

FÜME YİYECEKLERE DİKKAT

Son dönemde iyice popüler olan füme gıdalar da doğru muhafaza edildiğinde sağlıklı olabilir ancak doğru muhafaza edilmezse tehlikeli olabiliyor. Füme tadını veren farklı yöntemler kullanılması bu yiyecekleri tehlikeli hale getirebilir uzmanların bu konudaki uyarısı ise gayet açıklayıcı Lezzet yoğunluğu sağlayan fenol ve formaldehit gibi kimyasalların kullanıldığı füme yiyecekleri tercih etmemek gerekiyor bu yüzden bu tarz yiyecekleri satın alırken aldığınız ürünlerde "doğal olarak fümelendiğine" dair bir ibareye dikkat etmeniz gerekmektedir.. 

*****************

MISIR GEVREĞİNE DİKKAT EDİN

Son dönemde dünyanın dört bir tarafında popüler hale gelen mısır gevreklerine de dikkat etmek gerekmektedir. Oldukça faydalı olan mısırdan yapılan bu yiyecekler aslında mısırın faydalarından uzak bir şekilde paketlenerek bizlere sunulmakta. Bu mısır gevreklerini hazırlarken kullanılan şeker ve yağ vücudumuza zarar verdiği gibi aynı zamanda da kilo problemine yol açabilmektedir.. 

******************

TAVUK TEHLİKESİ

Ulusal Post'un derlemesine göre: Bir başka uyarı ise tavukla ilgili. Malum kırmızı et pahalı olunca herkes beyaz ete yöneldi. Yaz aylarında en çok tüketilen ürünlerin başında da tavuk eti geliyor.

2501390.jpg

Tavuk satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus tavuğun taze olup olmadığıdır. Bir çok gıda zehirlenmesinin altında tavuk etinden gelen zehirlenme yatmaktadır. Yapmanız gereken çok basit tavuğun tazelini test etmek.  Tavuk satın alırken derisine dikkat etmelisiniz.

*************

Eğer açık renkli ve nem varsa tavuğunuzun taze olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca göğüs eti dolgun ve göğüs kemik esnekliği de tavuğun taze olduğunu gösteren başka bir faktördür. Bilindik  markalardan alın ve mümkünse merdiven altı yerlerden sırf ucuz diye tavuk almamaya özen gösterin. 

KONSERVE YİYECEKLERE DİKKAT

Konserve yiyecekler günümüzde büyük yer tutan yiyecekler arasında gelmektedir. Ancak konserve yiyecekleri satın alırken dikkat etmek gerekiyor. Mutlaka konserve yiyeceklerin son kullanma tarihleri kontrol edilmeli ve son kullanma tarihine 1 aydan az kalan ürünler ise alınmamaya dikkat edilmelidir. Unutmayın bu tarz yiyeceklerin en az 1 veya 2 yıl gibi kullanım süresi olmalıdır. 1 Ay kalan bir ürünün sağlıklı olduğu söylense de siz yine de tercih etmeyin... 

thumbs-b-c-559e441065b9dc8f0758452007fd9375.jpg

Konserve kaplarını kontrol edin eğer delik ve yırtılma aynı zamanda çatlama gibi hasarlar varsa o konserveyi almayın. Konserve kabında sızıntı olmadığını da mutlaka kontrol edin. Ve en önemlisi konserve kutusunda  bombaj olmamasına dikkat edin.. 

BOMBAJ NEDİR?

Bombaj nedir diye merak ediyor ve ne olduğunu bilmiyorsanız hemen anlatalım Kutu konserve ürünlerde fiziki hatalara ve kimyasal reaksiyonlara aynı zamanda da mikroorganizmalara bağlı olarak iç basıncın artmasıyla oluşan şişme olayına verilen addır. Bu yüzden bu tarz şişme olayı olmuş konserveleri de satın almamaya dikkat etmelisiniz..

Unutmayın ki sağlık her şeyden önce gelir. Arkadaşlarınızı da bilgilendirmeyi ve onların da yararlanmasını ihmal etmeyin..

Kaynak: Akşam Gazetesi - Mor Papatya ve Ulusal Post

İlgili Haberler