Tekrar Isıtıldığında Tehlike Saçan 7 Yiyecek

Bazı yiyecekler taze yenildiğinde hiç bir risk taşımazken, tekrar ısıtıldığında tehlikeli hale dönüşebiliyor.

Tekrar Isıtıldığında Tehlike Saçan 7 Yiyecek
Yayınlanma Tarihi : 11 Ocak 2022 20:45

Sağlığınız için taze yiyecekler tüketilmeniz önerilir. Bir çok beslenme uzmanının yaptığı uyarı bu şekildedir. Bazı yiyecekler ise dünden kalır ve ziyan olmasın diye tekrar ısıtılır. Oysa bu çok tehlikeli bir davranış.

Mide ve bağırsak sağlığı için doktorlar tekrar tüketilmemesi gereken yiyecekler konusunda uyarılarda bulundular.

Habertürk'ün aktardığı habere göre; Tekrar ısıtıldığında zarar veren yiyecekler tek tek sıralandı. Buna göre bu yiyecekler arasında ''Ispanak ve diğer yapraklı sebzeler, Mantar, Patates, Pirinç, Tavuk'' gibi yiyecekler yer alıyor.

Özellilkle tavuk ve pirinç pilavı konusunda herkesin dikkat etmesi gerekiyor.

Uzmanlar bunu şöyle açıklamakta..  Pirinç oda sıcaklığında bırakılırsa, sporlar artar ve kusmaya ya da ishale sebep olan zehirlenmeye yol açabilir.. 

Tavuk konusunda ise kırmızı et ısıtılabilirken tavuk etinde ısıtma işlemi önerilmez. Bunun nedeni  protein açısından kırmızı ete göre tavuk eti daha yoğundur ve tekrar ısıtıldığında farklı şekilde parçalanan proteinler mideyi rahatsız ederek zehirlenmelere yol açabilir.. 

DİĞER YİYECEKLER NASIL SAKLANMALI?

Öte yandan bu yiyeceklerin dışında bazı yiyecekleri ise saklayarak tekrar tüketebiliyoruz. Onları da saklarken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var.

a: Hava geçirmez kaplarda saklamak gerekiyor

b: 3 ila 5 günden daha uzun süre saklamak oldukça tehlikeli bir davranıştır.

MUTLAKA BUZDOLABINA KALDIRIN

Pişirmiş olduğunuz yemekleri yaz veya kış bekletmez mutlaka buzdolabına kaldırmaya dikkat edin. Dışarıda kalan yiyeceğiniz en fazla 1 saat buzdolabı dışında bekletilebilir. Sonrasında ise mutlaka buzdolabına kaldırılmalıdır.