Tekrar ısıtıldığında zehirleyen yiyecekler! Besin zehirlenmesinin en önemli nedeniymiş! Üstelik 1 kaşığı bile..

Bazı yiyeceklerin tekrar ısıtılması zehirlenmeye yol açabilir! İşte gıda zehirlenmesi hakkında bilmeniz gerekenler!

Tekrar ısıtıldığında zehirleyen yiyecekler! Besin zehirlenmesinin en önemli nedeniymiş! Üstelik 1 kaşığı bile..
Yayınlanma Tarihi : 30 Haziran 2022 01:00

Gıda zehirlenmesi ciddi bir sorundur. Özellikle yaz aylarında gıda zehirlenmesi çok sayıda kişinin başına gelebilecek şeylerin başında gelmektedir.

Gıda zehirlenmesi durumunda derhal doktora gidilmeli evde kişinin iyileşmesi beklenmemelidir.

Doktorlar gıda zehirlenmesinin ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekmektedir.

Acıbadem'de paylaşılan bir içerikte gıda zehirlenmesinin belirtileri genel olarak sıralanırken şu bilgilere yer verilmiştir.

Aşırı ağrı veya şiddetli karın krampları Aşırı susama, ağız kuruluğu, idrara az çıkma veya hiç çıkmama, şiddetli halsizlik, baş dönmesi ve sersemlik gibi su kaybı ya da dehidrasyon, yani susuzluk belirtileri. Bulanık görme, kas güçsüzlüğü ve kollarda karıncalanma gibi nörolojik semptomlar. Kanlı kusma veya dışkı

Bu belirtilerden herhangi biri sizde de mevcutsa mutlaka doktora gitmenizde fayda vardır! Aksi takdirde sağlık açısından büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

PEKİ HANGİ GIDALAR TEKRAR ISITILIRSA ZEHİRLER?

Bazı yiyecekleri gereğinden fazla yaparız. Ertesi gün tüketmek için çokça yaptığımız yemekler olmuştur. Bazen de misafir geleceği için çok fazla yemek yapar ve onun israf olmaması için kalması durumunda ertesi gün tekrar ısıtır yeriz.

Oysa israf olmasın diye tükettiğimiz o besinler bizi sağlığımızdan edebilir.

Mynet.com sitesinde yayınlanan bir içerikte tekrar ısıtılması sakıncalı olan besinler tek tek paylaşıldı! Eğer sizler de bu besinlerden herhangi birini ısıtıyorsanız bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz.

Mantar
İkinci kez ısıtılan mantar, besin değerlerini kaybeder. Sindirim sıkıntıları yaşamamak için tek seferde tüketilmesi tavsiye edilir.

TAVUK
Gıda zehirlenme riski en yüksek gıdalardan biri tavuktur. Tavuğu tekrar ısıtmak protein kompozisyonunun değişmesine neden olur ve bu da sindirim sıkıntısı yaşatır. İlla ki sıcak yemek istiyorsanız bunun için çok düşük ısıda ısıtmalısınız.


Ispanak
Ispanak ısıtmak son derece tehlikelidir. Sebzede bulunan nitrat, ısıtıldığında nitrite dönüşür, özellikle bu dönüşüm bebekler için çok sakıncalıdır. Bebekler için 5mg nitrit, zehirlenmeye sebep olabilir.

Kereviz

Kereviz tıpkı ıspanak gibi tekrar ısıtıldığında içindeki nitrat, nitrite dönüşür. Bu durum kerevizin yeniden ısıtıldığında kanserojen yiyeceğe dönmesine neden olur.

Yumurta

Tekrar ısınan yumurtanın protein yapısı değişir. Nadir de olsa zehirleme ihtimali bulunur.

PİLAVDA TEKRAR ISITILMAMALI

Öte yandan Mynet.com sitesinde sadece bu besinler paylaşılsa da pilavın tekrar ısıtılmasının da zehirlemeye yol açtığına dikkat çekiliyor.

Yemek.com sitesinde yayınlanan bir içerikte pilavın tekrar ısıtılması durumunda oluşabilecek tehlikelerden bahsedildi. Eğer sizlerde bu hatayı yapıyorsanız kesinlikle bu yanlıştan uzak durun!

Bilim insanları, pişmemiş pirincin içinde "bacillus cereus" ismi verilen bakteri sporlarının (çok çabuk üreyebilen hücreler) var olduğunu söylüyor. Ve bu bakteri gıda zehirlenmesine sebep olan bakterinin ta kendisi. Ve maalesef bacillus cereus, pirinç pişse bile hayatta kalmayı başarabiliyor.

Eğer pilav piştikten sonra onu çok uzun süre oda sıcaklığında bırakırsanız pirincin içindeki bu sporlar bakteriye dönüşebiliyor. Ve bu bakteri de çoğalarak kusma ve ishale yol açan toksinleri üretiyor.

Diğer bir deyişle, pişen pilav oda sıcaklığında ne kadar uzun süre kalırsa bakteri de onu daha fazla etkileyecek ve yenemeyecek kadar tehlikeli bir hale sokacaktır. Dolayısıyla eğer pilavı sonradan ısıtıp yeme gibi planlarınız varsa pilavı nasıl sakladığınızın hayati önem taşıdığını da unutmamalısınız.

Peki ne yapmalı?

Öncelikle pilavı pişer pişmez servis etmek ve yemek ilk tercihiniz olsun. Kalan pilavı ise olabildiğince çabuk soğutmalı ve buzdolabına kaldırmalısınız. NHS, bu süre için 1 saati ideal olarak gösteriyor. Yani 1 saatten fazla oda sıcaklığında bekleyen pilav direkt olarak riskli kategorisine giriyor.

Pilavı yeniden ısıttığınızda ise onun tamamen piştiğinden, hatta üzerinden dumanlar çıktığından emin olmalı ve her bölgesinin eşit şekilde ısınıp ısınmadığını kontrol etmelisiniz.

NHS, yine önlem olarak pilavı birden fazla kez ısıtılmaması konusunda da bizi uyarıyor. Belki de tek seferde yenilebilecekten çok çok daha fazla ölçüde pilav pişirmemek de bir çözüm olabilir.

Evet genel olarak tekrar ısıtılması sakıncalı olan besinler bu şekildedir! Bu bilgileri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşın