Türkiye'de Az Yerde Yetişiyor Fiyatı Cep Yakıyor Ancak kanser ve tümör hücrelerini uzaklaştırıyor

Daha çok Kahramanmaraş’ta bulunan, kanser ve tümör hücrelerini uzaklaştıran meyve adeta tam bir şifacı! Kilosu ise gerçekten cep yakıyor tam tamına 300 TL..

Türkiye'de Az Yerde Yetişiyor Fiyatı Cep Yakıyor Ancak  kanser ve tümör hücrelerini uzaklaştırıyor
Yayınlanma Tarihi : 25 Eylül 2021 02:39

Bazı meyveler gerçekten de şifacı özellikleriyle bilinirler. O meyveler arasında en dikkat çekici olanı ise daha çok Kahramanmaraş'ta yetişiyor.

Türkiye yeryüzü cenneti bir ülke. Ve bir çok şifa kaynağı meyve ve bitkinin yetiştiği de biliniyor. O meyveler arasında en dikkat çekici olanı ise urmu dutundan yapılan urmu dut pekmezi. Fiyatı cep yakıyor olsa da sağladığı faydalar çok şaşırtıcı..

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan habere göre: Türkiye'de çok az bölgede yetişen urmu dut, barındırdığı antioksidan özelliği, çeşitli vitamin ve minarelerle ağız ve dil yaralarına da iyi gelmesinden dolayı yok satıyor. Önce kırmızı, sonra siyah renge bürünen urmu dut, sıkılarak kazanlarda kaynatıldıktan sonra güneşte bekletilerek pekmez haline geliyor. Şifa deposu olarak bilinen urmu dut pekmezinin kilosu 300, reçeli ise 100 liradan satılıyor.

ÖZENLE YAPILIYOR

Kahramanmaraşlı Neşnat ailesi, kendi bahçelerinde yetiştirdikleri dutları yazın soğuk hava depolarına bırakıyor. Kasım ayında da yoğun ilgi nedeniyle dev kazanlar kurup urmu dut pekmezi ve reçeli üretiyor. Güldane Neşnat'ın (60) hazırladığı ürünler, oğlu Halil İbrahim Neşnat (35) tarafından Türkiye'nin dört bir yanına pazarlanıyor.

YÜKSEK DOZDA VİTAMİN KAYNAĞI


Urmu dut, diğer dutlar gibi silkelenmeden ağaçtan tek tek elle toplanıyor. Önce kırmızı, sonra siyah renge bürünen urmu dutun ekşi bir tadı var. Antioksidan özelliği yüksek bir meyve olan urmu dutun vücuttaki zararlı mikroplar, virüs, bakteri, hatta tümör ve kanser hücrelerini vücuttan uzaklaştırdığı belirtiliyor.

İçerdiği yüksek dozda C vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, B vitamini kompleksleri, demirle beraber bütün vitaminler, mineralleri ihtiva ettiği için urmu dutun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve kuvvetlenmesinde önem taşıdığı ifade ediliyor.

İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

Kemik sağlığının korunmasında olduğu kadar yüksek kolesterol, tansiyon, şeker ve özellikle kansızlık hastalıklarının tedavisinde de etkili olduğu belirtiliyor.